Region

Rybnik: Mieszkańcy nie chcą kopalni w dzielnicy Paruszowiec [WIDEO]

Dewastacja lasów należących do Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych i terenów rekreacyjnych przy tężni w dzielnicy Paruszowiec. To jedne z konsekwencji wydobycia złoża Paruszowiec, których obawiają się mieszkańcy Rybnika. Dlatego nowej kopalni mówią stanowcze nie.

 

 

Apel TOP 5 SILESIA FLESZ: Nie chcemy stolicy w Katowicach!

Wpłynie to bardzo degradacyjnie na środowisko. Jesteśmy niechlubną stolicą smogową w Europie, a zwiększenie pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 wpłynie na to, że będzie jeszcze większe zanieczyszczenie powietrza, co się odbije nie tylko na degradacji środowiska, ale również na zdrowiu mieszkańców – mówi Agnieszka Kozielska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Rybnik-Północ.

By przed takimi konsekwencjami miasto uchronić dziś ruszyła zbiórka podpisów pod petycją przeciwko powstaniu kopalni. Podpisy można składać w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 do piątku w godzinach od 17 do 18:30. Stanowcze nie dla inwestycji mówią także władze Rybnika. Zapowiadają, że zgłoszą uwagi do raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. Na ich zlecenie powstaje dodatkowa ekspertyza. Na tym nie koniec.

Rybnik: Mieszkańcy nie chcą kopalni w dzielnicy Paruszowiec [WIDEO]
Rybnik: Mieszkańcy nie chcą kopalni w dzielnicy Paruszowiec [WIDEO]
Miejska Pracownia Urbanistyczna sprawdzała możliwości zmiany w planach gospodarowania przestrzennego. Takie możliwości są, żeby wpisać takie obostrzenia w planach gospodarowania przestrzennego, żeby zablokować tego rodzaju inwestycję – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy UM Rybnika.

Miasto zapowiada też, że nie sprzeda działek przebiegających przez teren planowanej kopalni. Inwestor przed kamerą stanąć nie chciał. W nadesłanym do redakcji mailu pisze m.in., że po zmianach w projekcie, kopalnia nie będzie w znaczący sposób oddziaływać na budynki na powierzchni. Zrezygnował też z budowy elektrowni.

(…) Pod prawie jedną trzecią powierzchni eksploatacji będziemy stosować posadzkę hydrauliczną, czyli w miejscu z którego wybrany zostanie węgiel pod sam strop wtłaczana będzie mieszanka wody i piasku.

Na uwagi i wnioski dotyczące inwestycji Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska czeka do 30 maja.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close