Stomatolodzy wracają do szkół. Nowe prawo wejdzie w życie już we wrześniu
12 września zacznie obowiązywać nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Jej zadaniem jest jest zwiększenie dostępności dzieci i młodzieży do świadczeń dentystycznych udzielanych w szkołach publicznych, a także objęcie jak najliczniejszej grupy uczniów efektywną opieką stomatologiczną oraz działaniami edukacyjnymi w zakresie zdrowia jamy ustnej.
Dlaczego chcą zamknąć Nikiszowiec? TOP 5 Silesia Flesz
Nowa ustawa, która wejdzie w życie 12 września zakłada, że każda szkoła będzie musiała zapewnić swoim podopiecznym dostęp do gabinetów stomatologicznych. Tam, gdzie jest daleko, mają dojechać dentobusy.
Utworzenie jednego gabinetu stomatologicznego kosztuje około 100 tysięcy złotych, później dochodzą koszty utrzymania, z czym samorządy mogą sobie nie poradzić – podaje RMF24.pl. Nie wiadomo więc, czy po wejściu ustawy w życie, gabinety stomatologiczne w szkołach powstaną, czy będzie to tylko martwa przepisy.
Nie da się ukryć, że stomatolodzy w szkołach są bardzo potrzebni. 82 proc. sześciolatków ma próchnicę, a wśród dziesięciolatków – 86 proc., wynika z najnowszego raportu „Zęby na 6!” przygotowanego przez markę Oral-B we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej.
Zabrze: Po pijaku rzucił się na ratowników medycznych, bo… chcieli mu pomóc
Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Wychowanek Rozwoju Katowice w wielkim włoskim klubie?