Epidemia koronawirusa: Ponad pół tysiąca osób pod nadzorem. Sytuacja jest stabilna
Nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem w województwie śląskim. Co prawda wczoraj wieczorem Bytom obiegła informacja, że do Szpitala Specjalistycznego nr 1 trafiły dwie osoby, u których podejrzewano zachorowanie, ale po przeprowadzeniu testów okazało się, że nie zostały zakażone wirusem.
Panika przed koronawirusem! TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
-Cały czas uspokajamy mieszkańców, aby przede wszystkim przestrzegali zasad higieny. Sytuacja jest pod kontrolą. Wszystkie procedury zostały w naszym mieście wprowadzone – wyjaśnia Tomasz Sanecki, Urząd Miejski w Bytomiu.
Jak podkreślają służby – sytuacja na Śląsku jest w tej chwili stabilna.
-Na chwilę obecną w szpitalach przebywają dwie osoby z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. 503 osoby są pod nadzorem sanitarnym. Od dwóch tygodni właściwie pełną parą trwają prace, podczas których przygotowujemy się do walki z zagrożeniem epidemiologicznym. Codziennie odbywają się zespoły kryzysowe ze służbami wojewody, na których sytuacja jest monitorowana i raportowana – mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.
Kolejne szpitale w województwie wprowadzają zakaz bądź ograniczenia dotyczące odwiedzin pacjentów. W 35 szpitalach wprowadzony został stan podwyższonej gotowości. Dr. hab. n. med. Włodzimierz Mazur konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych podkreślał dziś, że Śląsk jest dobrze przygotowany na ewentualne pojawienie się wirusa.
-Mamy materiałowe i sprzętowe przygotowanie na wypadek pojawienia się takich przypadków w naszym województwie. Reprezentuje Szpital Specjalistyczny w Chorzowie, który podjął już kilkuetapowe działania zmierzające do przyjęcia zarówno pierwszego przypadku jak i kolejnych, gdyby takie się pojawiły. Mamy możliwości izolowania pacjentów w warunkach tak zwanej izolacji oddechowej – mówi dr. hab. n. med. Włodzimierz Mazur, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.
Higiena to jedno – drugie to zwykła ostrożność. To właśnie z tego powodu w Szkole Podstawowej nr 53 im. S. Żeromskiego w Katowicach zdecydowano się przenieść na inny termin Rekolekcje Wielkopostne.
-Myślę, że rodzice tutaj obawiali się – bo tak sygnalizowali – że ten pierwotny pomysł rekolekcji zakładał, że to będzie taka duża grupa dzieci razem, w kościele na tych rekolekcjach. Stąd rodzice chcieli żeby zmienić tą formułę rekolekcji, żeby rekolekcje odbyły się w mniejszych grupach, że będzie to bezpieczniejsze dla dzieci – mówi Irena Cichoń, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 im. S. Żeromskiego w Katowicach.
Rekolekcje mają się odbyć w Wielkim Tygodniu.
Na podjęcie szczególnych kroków zdecydował się także Zarząd Transportu Metropolitalnego. W komunikacji miejskiej między innymi zawisną takie plakaty.
-Nasze na co dzień obowiązujące standardy obligują operatorów do codziennego czyszczenia pojazdów zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, dlatego ta dezynfekcja jest zapewniona. Niemniej jednak w związku z podwyższonym ryzykiem wysłaliśmy pismo do przewoźników z prośbą, aby ten obowiązek potraktowali szczególnie w tym okresie i dezynfekcje przeprowadzali ze szczególną dokładnością – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.
To ma być przez spółkę szczególnie kontrolowane. Dodatkowo jutro do przewoźników trafi pismo, w którym ZTM prosi, by na przystankach otwierać wszystkie drzwi do pojazdów – tak aby pasażerowie nie musieli używać przeznaczonego do tego przycisku.
autor: Sandra Hajduk
Epidemia koronawirusa: Są wyniki badań pacjenta ze szpitala w Zawierciu
Katowice: Martwy pies, opona i fotel! SZOKUJĄCE ZNALEZISKA w oczyszczalni ścieków! [ZDJĘCIA, WIDEO]