Kraj

Koronawirus w Polsce: Domy Pomocy Społecznej ze wsparciem Ministerstwa Rodziny

Wiceministrowie Iwona Michałek i Paweł Wdówik wzięli udział w wideo konferencji dotyczącej sytuacji w Domach Pomocy Społecznej. Na rozmowy zaproszeni zostali eksperci zaangażowani w pomoc osobom starszym i przedstawiciele organizacji społecznych.

 

TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

To kolejna – od momentu wprowadzania ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – wideo konferencja na temat sytuacji podopiecznych domów pomocy społecznej.

To placówki, które wymagają dzisiaj szczególnej uwagi. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami, od 13 marca codziennie biorę udział w wideokonferencjach z dyrektorami wszystkich wydziałów polityki społecznej Urzędów Wojewódzkich, podczas których raportowane jest, ile domów pomocy społecznej objętych jest kwarantanną, ile osób jest zakażonych wśród mieszkańców i personelu – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.

Powiązane artykuły

Rozmowy o nowych rozwiązaniach

We wtorek, z ekspertami i przedstawicielami organizacji społecznych rozmawiał – oprócz minister Michałek – również wiceminister Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. W trakcie konferencji pracowano nad rozwiązaniami problemów związanych z ochroną życia i zdrowia personelu oraz podopiecznych znajdujących się w placówkach DPS w związku z pandemia COVID-19.

Z kolei w środę, wiceminister Iwona Michałek, na kolejnej konferencji, przedstawiła działania podjęte przez Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w celu ochrony mieszkańców i pracowników DPS-ów przez epidemią.

Działania Ministerstwa Rodziny

To, m.in. instrukcje i wytyczne dla wojewodów oraz organów prowadzących placówki całodobowej opieki, w tym właśnie domów pomocy społecznej. Dotyczą one nie tylko przestrzegania zasad higieny osobistej, ale też wskazania monitorowania stanu zdrowia personelu oraz bezwzględne niedopuszczanie do przychodzenia do pracy pracowników wykazujących objawy przeziębienia lub grypy. Mowa jest również o zagwarantowaniu ciągłości usług na poziomie obowiązującego standardu z uwzględnieniem zaleceń Główny Inspektorat Sanitarny.

-26 marca przekazaliśmy pisemne rekomendacje dotyczące kontynuacji działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczyły m.in. zobowiązania jednostek samorządu terytorialnego do skierowania kadry z placówek, których działalność jest zawieszona, do Domów Pomocy Społecznej, w których występują problemy kadrowe ze sprawowaniem opieki nad mieszkańcami – oczywiście przy zachowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa – przypomina wiceszefowa resortu rodziny Iwona Michałek.

W przekazanych pod koniec marca br. poleceniach dla wojewodów uwzględniono także rekomendacje dotyczące konieczności zapewnienia w domach pomocy społecznej ciągłości opieki medycznej i opieki pielęgniarskiej ze względu na duże zagrożenie epidemiologiczne.

Ministerstwo zarekomendowało również ograniczenie do niezbędnego minimum przyjmowania do placówek nowych mieszkańców. Pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, w tym domów pomocy społecznej, powinni być  traktowani na równi z pracownikami służby zdrowia przy podziale środków higienicznych, środków ochrony osobistej.

– Kolejne rekomendacje zostały przekazane 2 kwietnia br. W przypadku wystąpienia w placówce rozpoznania zakażenia koronawirusem u mieszkańca domu rekomendowaliśmy podjęcie niezwłocznych działań w celu objęcia go obowiązkową hospitalizacją w jednoimiennym szpitalu zakaźnym. Zarówno w takim przypadku, jak i w przypadku podejrzenia zakażenia u mieszkańca domu, personel nie może przebywać na terenie placówki. Przed przystąpieniem do pracy wymagającej bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami zarekomendowaliśmy przeprowadzenie z personelem szczegółowego wywiadu dotyczącego potencjalnych sytuacji stwarzających ryzyko zakażenia, w których mogli znaleźć się pracownicy, zwłaszcza osoby świadczące pracę równocześnie w podmiotach leczniczych – wylicza wiceszefowa MRPiPS.

Resort wydał też kolejne rekomendacje w sprawie stosowania środków ochrony osobistej w trakcie pracy w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami.

Więcej pieniędzy i materiałów ochronnych

To właśnie na wniosek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do domów pomocy społecznej trafiły, m.in. maseczki i rękawiczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji dostarczone przez Agencję Rezerw Materiałowych. Płyn do dezynfekcji – na prośbę MRPiPS – przekazał wojewodom także KGHM.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało też o przekazaniu 20 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu domów pomocy społecznej.

-W czerwcu planujemy natomiast dokonanie ponownej weryfikacji potrzeb domów pomocy społecznej – przypomina wiceminister Iwona Michałek.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cmentarze zamknięte przez koronawirus, a za wstęp mandat? Tylko w teorii [WIDEO]

Gliwice: Wędkarz do patrolu: „Mam już serdecznie dość siedzenia w domu!” [ZDJĘCIA]

To nie żart! 500 złotych mandatu za ujeżdżanie konia!

 

źr. MRPiPS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button