Jak wzmocnić paznokcie? Włącz te produkty do diety
Twoje paznokcie się rozdwajają, są matowe i są podatne na uszkodzenia? Zastanawiasz się, jak wzmocnić paznokcie? Sprawdź, które produkty powinny znaleźć się w twojej diecie.
Mocne i zadbane paznokcie to nie tylko wizualny atut, ale i odzwierciedlenie stanu organizmu. Łamliwość paznokci, matowość płytki czy skłonność do rozdwajania się mogą świadczyć o niedoborach składników odżywczych.
Jak wzmocnić paznokcie? Zobacz, które produkty powinieneś włączyć do codziennego jadłospisu.
Dieta a stan paznokci
To, co jemy, ma ogromny wpływ na organizm, a jego stan odzwierciedla między innymi wygląd paznokci. Jako że paznokcie zbudowane są z martwych komórek, nie podlegających regeneracji, wpływ na nie mamy m.in. poprzez dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych.
Prócz diety, na stan paznokci ma również wpływ szereg różnych czynników, takich jak zaburzenia hormonalne, choroby, stosowanie konkretnych leków, kosmetyków czy też nieprawidłowa pielęgnacja.
Jak wzmocnić paznokcie dietą?
Przekonaj się, co powinno znaleźć się w diecie, aby paznokcie rosły zdrowsze.
Minerały
Magnez i wapń
Te minerały wzmacniają strukturę paznokcia i przeciwdziałają ich łamliwości. Magnez znajdziesz w melasie, awokado, orzechach włoskich, bananach, soczewicy, otrębach owsianych czy też bobie. Wapń natomiast znajduje się m.in. w nabiale, konserwach rybnych, kapuście, liściach pietruszki, brokułach, orzechach laskowych, szpinaku, szczawiu, rabarbarze i otrębach.
Cynk
Bierze udział w wytwarzaniu białka, jednocześnie gwarantując odpowiedni wzrost paznokci. Najlepszym źródłem cynku w diecie są pomidory, natka pietruszki, otręby pszenne, warzywa kapustne, kakao oraz warzywa strączkowe.
Krzem
Zmniejsza łamliwość paznokci i przyspiesza ich wzrost. Znajdziesz go w takich produktach, jak skrzyp polny (herbatka ze skrzypu) czy pokrzywa, a także w łuskach ziaren zbóż, skórkach owoców, czosnku oraz szczypiorku. Woda źródlana również jest dobrym źródłem krzemu.
Żelazo
Wzmacnia i utwardza płytkę paznokcia, natomiast występujące na niej białe plamki mogą świadczyć o niedoborze żelaza. Doskonałym źródłem żelaza jest wątroba wołowa, wieprzowa oraz drobiowa (20mg/100g), a także soja (15mg/100g), fasola biała (10mg/100g) i otręby – ryżowe (18mg/100g) oraz pszenne (10mg/100g). Wysoką zawartością żelaza mogą pochwalić się także kakao, pistacje, nasiona dyni i słonecznika oraz natka pietruszki.
Witaminy
Witamina A
Sprawia, że paznokcie mniej się przesuszają i nie są kruche. Spośród zwierzęcych źródłem tej witaminy można wymienić podroby, niektóre gatunki ryb oraz jaja. Roślinne źródła witaminy A to marchew, szpinak, czerwona papryka, sałata, morele, brzoskwinie, śliwki oraz wiśnie.
Witamina C
Ma pozytywny wpływ m.in. na kondycję skórek wokół płytki paznokcia. Najbogatsze w witaminę C są owoce dzikiej róży (250-800mg/100g), czarne porzeczki (150-300mg/100g), natka pietruszki (ok. 177mg/100g), czerwona papryka (ok. 130mg/100g), a także truskawki (46-90mg/100g).
Witaminy z grupy B
Nadają paznokciom prawidłowy kształt i kolor, a także przyspieszają ich wzrost. Witaminy z grupy B można znaleźć m.in. w orzechach i pestkach, wszystkich odmianach fasoli, jajach i nabiale, soi oraz szpinaku.
Nienasycone kwasy tłuszczowe
Ich niedobór może prowadzić do przesuszonych, łamliwych i matowych paznokci. Ponadto, jako tłuszcze, są nośnikami wielu witamin.
Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 oraz omega-3 znajdziesz w olejach z nasion, orzechów i kiełków (np. oleju lnianym, słonecznikowym, kukurydzianym, sojowym, sezamowym czy z wiesiołka), rybach, algach oraz wysokiej jakości margarynie.
U mnie pomogło stosowanie olejku jojoba – zawiera witaminę E i kwasy tłuszczowe, które odżywiają i nawilżają płytkę paznokcia. Wystarczy wcierać kilka kropli w paznokcie i skórki codziennie wieczorem. Do tego kompletnie zrezygnowałam ze zmywaczy z acetonem, bardzo wysuszają płytkę, dlatego lepiej wybierać produkty bez tego składnika. Nawet po takich prostych zmianach już po miesiącu było widać, że paznokcie są znaczenie zdrowszsze.