Jura Krakowsko-Częstochowska: Rusza program Owca Plus
Program Owca Plus ma swoje podstawy. Chodzi o zaobserwowany zanik wypasu tych zwierząt, który wpływa na florę Beskidów oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Dzięki projektowi owce i kozy mają pomóc w uratowaniu wielu unikatowych roślin. Ponad to trochę wesprą lokalną gospodarkę.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to chluba naszego regionu, w której znajdują się bujna fauna i flora oraz wiele cennych zabytków. To świetna atrakcja dla turystów, którzy co roku gromadnie uczęszczają jej szlakami. Jednak od długiego czasu w wyniku zaniku tradycyjnego wypasu zwierząt, zaobserwowano szkodliwe dla unikatowych roślin tej krainy geograficznej działanie innych roślin takich jak popularne chwasty, czy samosiejki drzew. Wszystko to skupuje spadkiem atrakcyjności regionu i degradacją tego co w nim najpiękniejsze. W związku z ta sytuacja w 2015 r. powstał projekt, którego celem był powrót wypasu kóz i owiec na m.in. tym terenie. Teraz Wyżyna Krakowsko-Częstochowska dzięki otrzymanym z urzędu marszałkowskiego środkom, dostanie pieniądze na pozyskanie ponad 400 kóz i owiec, które oprócz pomocy z walka z chwastami, stana się dodatkową atrakcja tych terenów.
-Dzięki wypasowi, na terenach jurajskich odkrywane są unikatowe gatunki roślin. Dofinansowanie na wypas owiec i kóz otrzymały także podmioty zrzeszające hodowców w Beskidach. – czytamy na łamach Radia Katowice. Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury otrzymała dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a Jacek Panek jej prezes mówi, że owce i kozy będą wypasane m.in. pod zamkiem w Olsztynie oraz w gminie Włodowice. Warto również dodać, że właściciele owiec mogą wprowadzać dzięki tym zwierzętom dodatki do lokalnej gospodarki w postaci: mleka, wełny czy produktów z niej tworzonych, tym samym wpływając na rozwój finansowy regionu.
Wybory 2020: Marklowice na prezydenta zagłosują tylko korespondencyjne. Są plusy i minusy
W Sosnowcu wpuszczą nadtlenek wodoru do lokali wyborczych!
Jura uratowana? Kopalni cynku i ołowiu pod Zawierciem nie będzie! [WIDEO]
źródło: Radio Katowice red: B. Bednarczuk