Ruszyła produkcja polskiego leku na koronawirusa. Pomogli górnicy
We wtorek 18 sierpnia ruszyła produkcja pierwszej serii polskiego leku na koronawirusa z osocza ozdrowieńców, zawierającego przeciwciała specyficzne IgG przeciwko SARS-CoV-2. Proces produkcyjny pierwszej serii leku zajmie ok. 1,5 miesiąca.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
Firma Biomed-Lublin poinformowała, że rozpoczęła proces wytwarzania immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 z osocza ozdrowieńców. A to oznacza, że jest coraz bliżej wytwarzania leku na koronawirusa. Autorami koncepcji leku są: Grzegorz Czelej, senator RP z ziemi lubelskiej oraz prezes Waldemar Sierocki, członek rady nadzorczej Biomed Lublin.
Ze 150 litrów krwi, jakie zebrano do produkcji leku, ponad 100 litrów pochodzi właśnie od górników.
– Mobilizacja i odpowiedź na nasz apel górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej spowodowała, że do końca ubiegłego tygodnia udało nam się zebrać całość osocza. Dziś o godz. 8.00 rano zostały włączone urządzenia do produkcji leku – powiedział senator RP, dr n. med. Grzegorz Czelej.
Jak stwierdził senator, Polska jako jedyny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej posiada technologie do produkcji takiego leku.
Proces produkcyjny pierwszej serii immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 zajmie ok. 1,5 miesiąca. Na początku września będzie znane miano przeciwciał i liczba ampułek leku, który będzie można wyprodukować z zebranego osocza. Pierwsze 3000 dawek jest zabezpieczone dla Polski w ramach umowy z Agencją Badań Medycznych. Priorytetem Spółki, jeśli chodzi o leki krwiopochodne, jest rynek polski i zapewnienie krajowi niezależności lekowej w wybranym asortymencie tych produktów.
Lek powinien być gotowy do badań klinicznych pod koniec października. Pierwszy pacjent otrzyma pierwszą dawkę leku za około 8-9 tygodni. Po kolejnych około 4 miesiącach pojawią się pierwsze wnioski z badań klinicznych. Lek wejdzie do sprzedaży po przejściu procesu rejestracyjnego.
Źródło: money.pl
Afera podwyżkowa trwa! Prezes Związku Górnośląskiego ogłosił zbiórkę dla potrzebujących posłów