reklama
REKLAMA
Kategorie

Stan zagrożenia pożarowego w lasach! Najwyższy stan ostrożności wprowadzono w dwóch nadleśnictwach [WIDEO]

reklama

Niska liczba opadów oraz wysokie temperatury powodują, że występuję susza, która szczególnie w lasach jest niebezpieczna. Dlatego w lasach w całej Polsce wprowadzono stan zagrożenia pożarowego.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Największe zagrożenie jest w lasach na północy kraju. Najwyższy stan ostrożności wprowadzono w dwóch nadleśnictwach, czyli nadleśnictwie Gidle i Herby w pozostałych obowiązuje średni stopień .

reklama

W związku z suszą, która się utrzymuje w ciągu ostatnich kilku tygodni i wysokimi temperaturami w ostatnim czasie utrzymuje się stan zagrożenia pożarowego. Obserwujemy w lasach duża liczbę pożarów. Znaczna część pożarów, to pożary, które związane są z nie zachowaniem należytej ostrożności przez osoby, które udają się do lasu, albo z nasileniem się w ostatnim czasie prac polowych związanych ze żniwami – mówi specjalista Służby Leśnej Karol Cudak.

Nad bezpieczeństwem w lasach pracuje punkt alarmowo dyspozycyjny, który monitoruje lasy w sposób tradycyjny z wież obserwacyjnych lub dzięki kamerom zainstalowanym na tych wieżach.

Ja, gdy zauważę w pewnym momencie dym to tą kamerę zatrzymuję i najbliższą kamerą naprowadzam na ten punkt, żeby wyszedł punkt przecięcia, żeby była możliwość adresu gdzie się pali, jaki oddział. Wpisuję to do komputera, komputer pokazuje mi, że pali się np. oddział 34, gmina Dąbrowa Zielona oraz mapę jak tam dojechać. Wtedy melduję to straży – mówi punkt alarmowo dyspozycyjny Wiesław Ojrzyński.

Aby osoby pracujące w punktach alarmowo dyspozycyjnych nie musiały zbyt często interweniować, wchodząc do lasu warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które mogą pomóc w uniknięciu zaprószenia się ognia.

W lesie jesteśmy goścmi i musimy zachować odpowiednią ostrożność. Kategorycznie zabrania się używać otwartego ognia. Nie można pozostawiać śmieci, które gdzieś mogą stać się zarzewiem ognia. Należy bardzo uważać, gdy wjeżdżamy na tereny wyznaczone, parkingi pojazdami silnikowymi bo tutaj jeśli silniki są nagrzane to może dojść do zapłonu trawy czy też poszycia runa leśnego. Kategoryczne jest wjeżdżanie do lasu, szczególnie w czasie suszy, bo bardzo szybko może powstać pożar w takim przypadku – mówi specjalista Służby Leśnej Karol Cudak.

Za każdym razem, gdy będziemy wchodzić do lasu, pamiętajmy o tych środkach ostrożności, ponieważ w największym stopniu to od nas samych zależy jak one będą wyglądały.

Autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cieszyński Dom Spokojnej Starości odizolowany. Jeden z opiekunów zakażony koronawirusem

Wypadek autokaru przewożącego dzieci z zespołu pieśni i tańca Mały Haśnik z Żabnicy. Ucierpiało ponad 30 osób

Zmalała liczba zakażonych górników. Aktualnie z SARS-COV-2 zmaga się 1169 osób

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button