Tylko jeden polski wąż tak potrafi. W Polsce występuje ponad 100 osobników tego dusiciela
W Polsce występują cztery gatunki węży, w tym jeden dusiciel. Mowa o wężu Eskulapa, który nie dość, że jest jedynym dusicielem, to jeszcze potrafi doskonale wspinać się po drzewach.
Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!
Umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada. Zdjęcia takiego wspinającego się węża zrobił Edward Marszałek, rzecznik prasowy krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych.
Cechą charakterystyczną tego gatunku jest również dziewięć dużych łusek na głowie. I – jak widać na zdjęciu – gatunek ten osiąga całkiem pokaźne rozmiary, gdyż długość jego ciała może dochodzić nawet do 2 m.
Obecnie w Polsce ten gatunek węża występuje w Bieszczadach, to właśnie w tamtejszych nadleśnictwach prowadzono czynną ochronę tego gatunku. W ramach działań zostały utworzone kopce rozrodcze, gdzie inkubowały jaja węży. Do zadań czynnej ochrony gatunku należy także wykaszanie łąk, układanie pryzm kamieni, na których węże mogą się wygrzewać.
Polska populacja Eskulapa (Zamenis longissimus) jest szacowana na ponad 100 osobników. Paradoksalnie na spadek populacji wpłynęło zniknięcie z Bieszczad ludzkich osad, gdyż węże te trzymały się blisko domostw. Tam mogły wygrzewać się na murkach, składać jaja (od 2 do nawet 21) w kompostownikach, a także polować na gryzonie, którymi głównie się żywią (oprócz tego polują też na jaszczurki czy zjadą jaja ptasie). Wprawdzie wąż ten nie jest jadowity, ale w swoje ofiary najpierw przytrzymuje zębami, a później owija się wokół nich.
Brak porozumienia związków górniczych i rządu. W poniedziałek decyzja w sprawie dalszych działań
Śmiertelny wypadek w Rachowicach! Drzewo zgniotło BMW
Koniec budowy tunelu na DK 94 w Sosnowcu coraz bliżej! [WIDEO]
źr. Lasy Państwowe