reklama
Kategorie

Podtopienia na Śląsku! Po raz pierwszy proces piętrzenia wody rozpoczął zbiornik Racibórz Dolny

reklama

W 10 punktach pomiarowych poziom wód w rzekach woj. śląskiego przekraczał w środę po południu stany alarmowe, a w 18 punktach stany ostrzegawcze. Wezbrane są wody Odry, Wisły, Olzy, Brynicy, Pszczynki i Psiny.

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Decyzję o rozpoczęciu procesu piętrzenia na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny, którego trwająca wiele lat budowa zakończyła się w tym roku, podjął prezes Wód Polskich.

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny rozpoczyna proces piętrzenia. Fala wezbraniowa na Odrze zostanie zredukowana. Miasto jest bezpieczne – poinformował Urząd Miasta w Raciborzu.

reklama

Powodem decyzji jest zwiększone ryzyko powodziowe na terenach położonych poniżej zbiornika, na których znajduje się m.in. szpital w Kędzierzynie-Koźlu, przeznaczony dla osób chorych na Covid-19.

Działania miejskich służb skoncentrowane są na czyszczeniu studzienek kanalizacyjnych oraz odwodnienia liniowego na drogach. Zamknięte zostały zasuwy burzowe. Na tzw. niskim Ostrogu woda z kanałów burzowych przepompowywana jest do Odry. Monitorowane są przepływy. Utrzymywany jest stały kontakt ze współpracującymi służbami i jednostkami.

Wysoki poziom wody w Odrze w woj. śląskim, powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, jest obecnie w kilku punktach pomiarowych: w Chałupkach, Krzyżanowicach, Olzie i Raciborzu-Miedoni. Z danych wynika jednak, że mimo wysokich stanów wód, obecnie Racibórz nie jest zagrożony powodzią, choć woda wylała w międzywalu Odry i Kanały Ulgi.

Choć zalana plaża i bulwary mogą niepokoić, nie ma powodu do obaw. Tereny międzywala chronią miasto. Przy wezbraniach takich jak to, z którym mamy do czynienia teraz, ich zalewanie przy obecnie obowiązujących procedurach systemu przeciwpowodziowego jest nieuniknione. W związku z podjętą decyzją o uruchomieniu zbiornika, poziom Odry zacznie opadać – wskazują raciborscy samorządowcy.

Źródło: UM Racibórz

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Lekarze o słowach Sasina: To dla nas policzek! Jest reakcja Śląskiej Izby Lekarskiej

Naukowcy badają odporność mieszkańców Śląska i Zagłębia na koronawirusa

Coraz więcej wody w śląskich rzekach! Pod Gliwicami ewakuowano zwierzęta z gospodarstw [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button