AlarmKrajRegion

Lekarze o słowach Sasina: To dla nas policzek! Jest reakcja Śląskiej Izby Lekarskiej

W szpitalach zajmujących się pacjentami z koronawirusem brakuje lekarzy, a wicepremier Jacek Sasin dolewa oliwy do ognia i mówi, że część z nich nie chce wykonywać swoich obowiązków w strachu przed epidemią. Na słowa Jacka Sasina zareagowała już Naczelna Izba Lekarska, a także wojewódzkie izby, w tym Śląska.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

– Pan minister Sasin wyraźnie przesadził. Skierował pod naszym adresem słowa, których na pewno nie poważyłby się skierować np. w stosunku do górników. Żądamy przeprosin, dlatego że też chcemy, żeby traktować nas poważnie. Nikt nie unika wykonywania pracy. Lekarze codziennie chodzą do pracy, chodzili i będą chodzićmówi dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Na słowa wiceministra zareagowała już Naczelna Izba Lekarska, a także wojewódzkie izby, w tym Śląska
Na słowa wiceministra zareagowała już Naczelna Izba Lekarska, a także wojewódzkie izby, w tym Śląska

Zdaniem lekarzy takie słowa uderzają w całe środowisko medyczne i mogą doprowadzić do utraty zaufania ze strony pacjentów. Z drugiej strony braki kadrowe są faktem, a odejścia lekarzy – choć rzadkie – wynikają również ze strachu przed epidemią.

Personelu brakuje m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach. Niektórzy lekarze odeszli, ponieważ pracowali w kilku miejscach i musieli wybrać jedno.

– Właściwie problem pojawił się na początku i w większym lub mniejszym nasileniu trwa cały czas. Dlatego do dziś jest to nasza bolączka i do dzisiaj mamy ten problem nie rozwiązany. I na przykład prosiliśmy o pomoc w uzupełnieniu braków personelu wojewodę – mówi Małgorzata Jędrzejczyk, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach (wypowiedź z 12.10.2020 r.).

A zdaniem rzecznik Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wojewoda reaguje, bo ma kompetencje, aby wydać decyzje, na podstawie których może skierować lekarzy do poszczególnych placówek medycznych. Przede wszystkim chodzi o te, które leczą pacjentów z koronawirusem.

– Wojewoda wydał 132 takie decyzje i 61 lekarzy i pielęgniarek rzeczywiście stawiło się do pracy. W pozostałych przypadkach osoby przedstawiły albo zwolnienie lekarskie albo jak mówiły, same są w kwarantannie lub były zakażonemówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Środowisko medyczne obawia się jednak, że wkrótce lekarzy po prostu zabraknie. Tylko dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 6,5 tys. nowych zakażeniach koronawirusem. Chorują też lekarze, pielęgniarki i inny personel medyczny.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus w Polsce: Jest coraz gorzej! 116 osób nie żyje, ponad 6500 nowych przypadków! Raport MZ

Łukasz Szumowski w szpitalu! Ma koronawirus

Dramat w Żorach! 2-latek wylał na siebie gorący olej

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Lekarze o słowach Sasina: To dla nas policzek! Jest reakcja Śląskiej Izby Lekarskiej”

  1. Zaufanie pacjentów już dawno utracili. Teraz tylko utwierdzają ludzi w przekonaniu. Obecna sytuacja w służbie zdrowia przekracza wszelkie granice patologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close