Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów
Dedykowana infolinia dla seniorów i wsparcie m.in. ośrodków pomocy społecznej. W piątek rząd zainaugurował Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program, którego celem jest niesienie pomocy osobom starszym na szczeblu centralnym i samorządowym. Jego działania koordynuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. O założeniach programu mówili podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
Jednocześnie premier zapowiedział uruchomienie programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, którego celem – jak zaznaczył – jest zaopiekowanie się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny. – Poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, by zachęcić wszystkich seniorów w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach – powiedział szef rządu.
Minister Marlena Maląg również zaapelowała do seniorów, aby ci pozostali w domach, zaznaczając jednocześnie, że poprzez Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów nie pozostaną sami sobie. – Nam zależy na tym, byście ten trudny czas państwo przeżyli w zdrowiu i przede wszystkim w poczuciu bezpieczeństwa, bo to dla każdego człowieka jest ważne – mówiła minister.
Minister poinformowała także, że na wsparcie w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zabezpieczono 100 mln zł. – Jeżeli będzie taka potrzeba na pewno te środki będą zwiększone – dodała.
22 505 11 11 – dedykowana infolinia
W ramach programu uruchomiona zostanie dedykowana seniorom infolinia. Dzwoniąc pod numer telefonu, osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych. – Tam nasi seniorzy, przede wszystkim ci, którzy mają ukończone 70 lat mogą zadzwonić. Natomiast my w ramach solidarności międzypokoleniowej – rząd, jednostki samorząd terytorialnego, ośrodki pomocy społecznej, wolontariusze, harcerze, wojska obrony terytorialnej – będziemy przekazywać państwu przede wszystkim niezbędne produkty do domu – mówiła minister Maląg.
Za pomocą infolinii seniorzy połączą się z konsultantem, który zbierze od nich informacje i dane. Następnie będą one przekazane do ośrodka pomocy społecznej. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy.
www.wspierajseniora.pl – adres dla osób, które chcą pomóc
Osoby, które chcą włączyć się w pomoc dla seniorów będą mogły zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na uruchomionej stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.
Zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.
Dotacje dla gmin
Gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia.
Środki gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. przeprowadzania aborcji w Polsce
Szpitale prywatne włączają się do walki z Covid-19. Przybędzie ponad 1000 łóżek
źr. MRPiPS