Częstochowa zdobyła uznanie jako społecznie odpowiedzialny samorząd
Częstochowa zdobyła certyfikat w prestiżowym ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2020.
Kryminalna rozrywka w TVS! „Napisała: Morderstwo” od wtorku do czwartku o 21.25
Otrzymały go także dwa częstochowskie podmioty ekonomii społecznej. Gmina Miasto Częstochowa zdobyła certyfikat w kategorii „Społecznie odpowiedzialny samorząd”, Fundacja Oczami Brata w kategorii „Najlepszy Pracodawca”, a Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM w kategorii „Sukces Rynkowy”.
Przypominamy, że Częstochowa wcześniej była już doceniana za działalność na rzecz rozwoju ekonomii społecznej i uhonorowana w wojewódzkich konkursach, organizowanych przez Zarząd Województwa Śląskiego. W 2016 i 2013 r. zajęła I miejsce w konkursie ,,Gmina przyjazna ekonomii społecznej”, a w 2015 r. I miejsce w konkursie ,,Klauzule społeczne na start”.
W Częstochowie zarejestrowanych jest ok. tysiąc podmiotów ekonomii społecznej, które działają głównie w takich obszarach jak: sport, turystyka, rekreacja i hobby, rynek pracy i sprawy społeczne, kultura i sztuka, ochrona zdrowia, gospodarka oraz edukacja i wychowanie.
W ramach współpracy z organizacjami Miasto m.in. zleca im realizację zadań publicznych, konsultuje z nimi projekty aktów prawa miejscowego dotyczące działalności statutowej tych organizacji; organizuje spotkania i szkolenia.
Miasto aktywnie włącza się w tworzenie podmiotów ekonomii społecznej, jest m.in. współzałożycielem 5 spółdzielni socjalnych i założycielem samorządowego zakładu budżetowego Centrum Integracji Społecznej, którego głównym celem jest reintegracja zawodowa i społeczna osób wykluczonych społecznie, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Miasto współpracuje z Jurajskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej, prowadzonym przez Agencję Rozwoju Regionalnego, który swoim działaniem obejmuje nie tylko Częstochowę, ale także powiaty: częstochowski, myszkowski i kłobucki. W ramach tej współpracy JOWES świadczy usługi doradcze z zakresu prawa, marketingu czy księgowości, organizuje szkolenia, warsztaty i wizyty studyjne.
Współpraca Gminy z Ośrodkiem zaowocowała również utworzeniem spółdzielni socjalnych, w skład których weszła Gmina Miasto Częstochowa z różnymi stowarzyszeniami bądź fundacjami, w konsekwencji czego utworzono 36 dotacyjnych miejsc pracy dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Zatrudnienie znalazły osoby z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności czy uzależnione.
Częstochowa realizuje również szereg wydarzeń na rzecz podmiotów ekonomii społecznej, m.in. Rodzinny Piknik Organizacji Pozarządowych, którego celem jest promocja działań częstochowskich organizacji pozarządowych poprzez stworzenie przestrzeni do bezpośredniego kontaktu liderów NGO z mieszkankami i mieszkańcami; Galę Ekonomii Społecznej, podczas której wręczane są nagrody za działalność w organizacjach pozarządowych; miniforum organizacji pozarządowych, służące omówieniu sprawozdania z rocznego programu współpracy, wymianie doświadczeń, zbieraniu nowych pomysłów, zgłaszaniu uwag do pracy wykonywanej na rzecz organizacji; Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, będący coroczną kampanią promującą transport przyjazny dla mieszkańców; konkursy społeczne; kampanię 1%, promującą częstochowskie organizacje pożytku publicznego.
Miasto Częstochowa powołało Częstochowski Instytut Społeczności Lokalnych, celem którego jest aktywizacja społeczno-zawodowa i propagowanie idei partnerstwa i aktywności lokalnej oraz koordynacja działalności 13 Dzielnicowych Ośrodków Społeczności Lokalnych.
Zadania realizowane wspólnie przez te ośrodki to m.in. promocja czytelnictwa, organizacja wsparcia dla rodziców, których dzieci nie wyjeżdżały podczas ferii i wakacji, angażowanie lokalnej społeczności w akcje ekologiczne, organizacja imprez kulturalnych, pikników sąsiedzkich, spotkań edukacyjnych.
źródło: UM Częstochowa
Minister zdrowia się nie patyczkuje. Ogromna kara za szczepienia aktorów poza kolejką!
Zadźgała partnera na oczach dzieci? Krwawa jatka w Dąbrowie Górniczej [NOWE FAKTY]