Kategorie

Od dziś zmieniają się zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych

Zmieniają się zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych. W znowelizowanej ustawie Prawo o ruchu drogowym hulajnoga elektryczna zyskała status pojazdu. Na chodniku jadący hulajnogą ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Dziś wchodzi w życie ustawa z 30 marca br. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym.

Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego (pojazd napędzany elektrycznie, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe, np. deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące – przyp. red.), jak też urządzenia wspomagające ruch – zyskały w ustawie swoją definicję, a osoby użytkujące te urządzenia mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.

Powiązane artykuły

Hulajnogami mogą się poruszać osoby w wieku 10-18 lat, posiadające kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T; powyżej 18 lat -bez uprawnień. Poruszający się hulajnogami powinni korzystać z dróg dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, w przypadku ich braku po jezdni. Prędkość dopuszczalna dla nich to 20 km/h, natomiast na chodniku i drodze dla pieszych – zbliżona do prędkości pieszego. Co ważne, na chodniku jadący ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym pozwala na postój hulajnogi na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równoległe do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 m. Zabrania się przewożenia hulajnogami innych osób.

To tylko kilka przepisów z całej listy zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych, z którymi powinni zapoznać się zarówno ich właściciele, jak i użytkownicy.

Ustawodawca skodyfikował także zasady korzystania z deskorolek elektrycznych, wrotek, rolek czy też tradycyjnej hulajnogi oraz urządzenia samobalansującego.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

PRZECZYTAJCIE TO i dwa razy się zastanówcie, zanim wrzucicie zdjęcie dziecka do sieci!

Luzowanie obostrzeń? OK, ale zasad trzeba przestrzegać. Śląska Policja zapowiada częstsze kontrole

Zatopione ulice i posesje, boisko, które spłynęło z wodą. Śląsk liczy straty po ogromnych burzach [WIDEO]

 

źr. UM Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button