Kategorie

Katowice: Żubr w Parku Murckowskim, czy plac zabaw? Głosowanie w budżecie obywatelskim już we wrześniu

Mieszkańcy Katowic będą mieli z czego wybierać. 254 zakwalifikowane projekty, spośród ponad trzystu zgłoszonych w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, które poddane zostaną głosowaniu.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

Jak przyznają władze urzędu miasta, to rekordowy wynik wszystkich pozytywnie rozpatrzonych wniosków w stosunku do wszystkich zgłoszonych przez katowiczan.

– Trwa w tej chwili procedura odwoławcza, także możliwe, że ta liczba jeszcze się zwiększy i mieszkańcy będą mieli jeszcze większy wybór w trakcie wrześniowego głosowania. Standardowo najwięcej zadań to projekty ogólnomiejskie. Jeżeli chodzi o dzielnice przodują Piotrowice – Ochojec z siedemnastoma pozytywnie ocenionymi zadaniami, po szesnaście projektów z Kostuchny. 29 zadań mamy ogólnomiejskich – mówi Michał Mendala, Urząd Miasta Katowice.

W tegorocznej, ósmej już edycji Budżetu Obywatelskiego nie zabrakło oryginalnych propozycji. Jednym z najciekawszych zadań jest postawienie postumentu żubra w Parku Murckowskim. Miejsce wybrane nieprzypadkowo, ponieważ z tym leśnym terenem wiąże się historia żubrów.

– Tutaj w 1861 roku książę pszczyński zamienił się z carem 20 jeleni na 4 żubry – to były trzy samice i jeden samiec. Tu je przywieziono wiosną, w miejsce, gdzie mniej więcej się znajdujemy. No i od tego czasu zaczęła się pierwsza restytucja gatunku, czyli ratowanie gatunku, który omal całkiem nie wyginął – mówi Sylwester Szweda, pomysłodawca projektu.

Z kolei do najczęściej zgłaszanych zadań należą te związane z remontami boisk przy szkołach, rewitalizacją skwerów i terenów zielonych, a także budową placów zabaw. Autorką i pomysłodawczynią jednego z nich jest pani Maria, mieszkanka Kolonii Mościckiego na Załężu, która swoje wnioski .w ramach Budżetu Obywatelskiego składa regularnie od 2015 roku.

– Nie mamy tutaj większego placu zabaw dla dzieci, tego tutaj brakuje. Mamy domki z ogródkami, ale ogródki są małe. I pomyślałam sobie, że musi być takie miejsce spotkań dla małych dzieci, dla potem w przyszłości dla starszych ludzi i młodszych. Dlatego, że tutaj niedaleko mamy szkołę, która jest od 31 roku i to była zawsze szkoła miejska. Niestety jest od wielu lat szkołą prywatną. Przedtem dzieci tam chodziły na boisko, teraz nie mogą – mówi Maria Danielska, pomysłodawczyni projektu.

Budowa placu zabaw, o który walczy pani Maria to inwestycja warta około 240-stu tysięcy złotych. Na wszystkie zadania, które w ramach głosowania zostaną ostatecznie wyłonione do realizacji, miasto Katowice przeznaczy łącznie 20 milionów, z czego 3 miliony tu pula na zadania do Zielonego Budżetu. Głosowanie ruszy 6 września, a jego wyniki mieszkańcy poznają do końca września.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zawiercie: Krajobraz po wybuchu gazu. Trwa wielkie sprzątanie mieszkań, wracają mieszkańcy

Polski Ład nie podzieli sprawiedliwie kasy na Śląsku i w Zagłębiu? Inwestycje trzeba było opisać… w 500 znakach

Atak na kobietę w autobusie! Z całej siły uderzył ją w twarz [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button