Naura? Boomer? Jednak „Śpiulkolot” został Młodzieżowym Słowem Roku 2021
„Śpiulkolot” oficjalnie został młodzieżowym słowem roku. W plebiscycie wydawnictwa PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 został wybrany spośród innych propozycji tj. „boomer”, „gituwa” czy „cringe”, zdobywając 9656 głosów Internautów.
– Jest to powiem szczerze takie słabe na ten rok, naprawdę. Tam pamiętam, że topka to była chyba „naura” jeszcze”. No i to powinno wygrać, to było tak bardziej popularne wśród młodzieży – mówi Jan, student z Katowic komentując zwycięstwo słowa śpiulkolot
I choć nie do końca wiemy czym w rzeczywistości jest zwycięski „śpiulkolot”, to pomysłów na jego interpretacje nie brakuje.
Od momentu ogłoszenia wyników Internet rozgrzewają kolejne memy, od w których swój początek ma młodzieżowe słowo roku.
– „Śpiulkolot” jest ciekawym złożeniem. Jest żartobliwym słowem, które wywodzi się od slangowego słowa „śpiulkać” – spać. No i oczywiście lotu w krainę łagodności, w objęcia Morfeusza czyli sen – mówi dr hab. prof. UJK Anna Wileczek, członek jury plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku 2021.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Współczesne neologizmy w dużej mierze swój początek mają w mediach społecznościowych. Jak przyznają językoznawcy młodzież lubi zabawę słowem, by miały one indywidualny charakter i niebanalny wydźwięk.
RESZTA TEKSTU POD VIDEO
Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!
– Stare słowa są nudne. Mówiąc po młodzieżowemu „nie oddają” czyli nie opłacają się. Opłaca się to co jest nowe, to co jest świeże. Na pewno słowa, które widzimy oddają rzeczywistość. Ponieważ mamy bardzo wiele zapożyczeń z angielskiego choćby to „essa” czy to „kox” czy inne jeszcze formy. Ale mamy też takie formy, które występują w bardzo specyficznych środowiskach czyli pochodzą albo z Internetu albo z pewnych komunikatorów. Przecież „pogchamp” też nie wziął się z niczego. On się wziął z Discorda, na którym młodzież się masowo komunikuje – mówi dr hab. prof. UŚ Katarzyna Wyrwas, językoznawca.
Bo właśnie o ułatwienie w komunikacji chodzi przede wszystkim. Tuż obok „śpiulkolota” młodzież wskazała słowa „nara”, jako skrót od „na razie” oraz „twoja stara” czyli dezaprobująca odpowiedź na wszystko.
Idę do śpiulkolotu, także naura. Są wyniki głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2021
Czy choinka może być nielegalna? Okazuje się, że może i to bardzo!