Kategorie

Karmelitanka wśród feministek? Zakonnice chcą usunięcia jednej z bohaterek wystawy w Sosnowcu!

Kontrowersje wokół ronda Praw Kobiet w Sosnowcu. Pojawiły się wątpliwości jednego z zakonów. Pod rondem znalazła się wystawa, która jest podzielona na trzy części. Jedna z nich nosi nazwę „Siła Sosnowiczanek” i przedstawia sylwetki kobiet związanych z miastem. Kilka tygodni po uroczystym odsłonięciu galerii w przejściu podziemnym do urzędu trafiło pismo z zakonu sióstr Karmelitanek w Sosnowcu.

 

„Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec użycia wizerunku Czcigodnej Sługi Bożej M. Teresy Kierocińskiej do akcji feministycznej w wystawie «Liderki». (…) Kontekst wystawy jest sprzeczny z wartościami prezentowanymi przez Sługę Bożą” – piszą karmelitanki.

Zażądały usunięcia wizerunku współzałożycielki zgromadzenia z wystawy. Obok niej w galerii znalazły się m.in. aktorka Polą Negri i fizykochemiczka Alicja Dorabialska. Jak mówi jedna z twórczyń wystawy, to właśnie różnorodność była jednym z kluczy przy doborze postaci w kobiecym panteonie. Matki Zagłębia nie mogło tu zabraknąć.


Powiązane artykuły


-Po pierwsze jest wyróżniona tytułem sprawiedliwa wśród narodów świata. Co oznacza, że była mocno zaangażowana w to, żeby ratować życie ludzkie w czasie II wojny światowej. Jej działalność społeczna jest bardzo znana – mówi Agnieszka Stefaniak-Zubko, współautorka wystawy.

Dlaczego konkretnie siostry należące do jej zgromadzenia nie chcą, aby była jedną z postaci wystawy, to jeszcze nie zostało szczegółowo wyjaśnione.

-Jesteśmy zaskoczeni, bo w naszej ocenie na tych tablicach nie ma żadnych kontrowersyjnych treści. W momencie, kiedy otrzymaliśmy pismo natychmiast skontaktowaliśmy się ze zgromadzeniem i jesteśmy w trakcie ustalania terminu spotkania, na którym będziemy rozmawiać o tych ewentualnych kontrowersjach – mówi Rafał Łysy, Urząd Miejski w Sosnowcu.


Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!


O kontrowersjach na razie nie chce rozmawiać Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek, bo czekają na spotkanie z urzędnikami. Matka Teresa Kierocińska czeka na to, by stać się błogosławioną. Trwa proces beatyfikacyjny.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Naura? Boomer? Jednak „Śpiulkolot” został Młodzieżowym Słowem Roku 2021

O co pytaliśmy wujka Google w 2021 roku? Oto TOP 10 najpopularniejszych słów kluczowych w Google

Tysiące światełek i innych dekoracji. Oto najlepiej oświetlony dom w Zabrzu

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button