Jak dbać o wzrok dzieci i co im grozi? Mówi okulistka, prof. Filipek. KIERUNEK ZDROWIE
Czy nasze dzieci mają dobry wzrok i jak o niego dbać, kiedy zrobić pierwsze badania wzroku dziecka – mówi dr hab. Erita Filipek, kierownik kliniki okulistyki dziecięcej SUM w Katowicach. Rozmowę zobaczą Państwo także w programie Kierunek zdrowie 28 stycznia 2022 o godz. 16.45.
Okulistka prof. Erita Filipek jest gościem red. Marii Zawały w programie Kierunek zdrowie oczywiście ze względu na cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2022 roku. A jest nim wsparcie okulistyki dziecięcej.
Zatem – jaka jest kondycja dzieci, jaki dzieci mają wzrok?
-Na szczęście dzieci w Polsce mają wciąż dobry wzrok, w porównaniu np. z dziećmi z Azji – mówi prof. Filipek. – Tam jest już prawdziwa epidemia krótkowzroczności! Dosięgnęła niemal 50 proc. dzieci. Nasze dzieci wciąż jeszcze, zamiast siedzieć całymi dniami przed komputerami, tabletami, spędzają czas na powietrzu.
Wady wzroku u dzieci. Kiedy zrobić pierwsze badanie?
-Pierwsze badanie przesiewowe u dzieci warto zrobić już w pierwszym roku życia – radzi prof. Filipek. – Wtedy sprawdzamy, czy narząd wzroku jest prawidłowo wykształcony. W tym najwcześniejszym czasie ważna jest rola pediatry, który z kolei pierwsze badanie może przeprowadzić już w pierwszym miesiącu życia. To prosta ocena np. czy dziecko ma jednakowe oczy.
-Ci rodzice, którzy sami mają problem ze wzrokiem, częściej zwracają uwagę, że coś dzieje się u dziecka – przyznaje okulistka z Katowic.
Z kolei wiele schorzeń o typie zwyrodnieniowym pojawia się w pierwszej dekadzie życia dziecka.
Częste problemy związane ze wzrokiem u dzieci:
- zezowanie
- zaćma wrodzona
- jaskra wrodzona
- nowotwory wewnątrzgałkowe
Na co zwracać uwagę u starszego dziecka? Np. na to, czy lubi się uczyć. – Dziecko, które źle widzi, nie jest chętne do nauki – wyjaśnia okulistka. – Na spacerze pytajmy też dziecko czy np. widzi domek, drzewo, ptaszka… Jeśli nie, reagujmy, to może być problem. Zdarza się, że dzieci boją się ciemności w pokoju i nie lubią wychodzić z domu wieczorem. To też może świadczyć o problemach ze wzrokiem. Bądźmy czujni.
Co jeszcze może wpływać na wzrok u dzieci? Urazy oczu
-Według statystyk, jeśli chodzi o dzieci w wieku przedszkolnym, większość urazów powstaje w domu. Uważajmy więc na środki chemiczne, np. kapsułki do prania, które parzą i niszczą wzrok – ostrzega prof. Filipek. – Zdarzają się też urazy od zabawkowej broni, gumowych lub plastikowych kulek czy nawet strzał – dodaje.
I radzi, jak zachować się, gdy dojdzie do wypadku: w przypadku wspomnianych kapsułek do prania, trzeba oko bardzo długo i dokładnie płukać.
Możesz kupić auto Jana Kobuszewskiego. Drogo, bryka z lat 90., a ludzie się o nią biją
Przypomnijmy. Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się pod hasłem Przejrzyj na oczy, a zbiórka będzie prowadzona na rzecz okulistyki dziecięcej. Chodzi o zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci w Polsce.
ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W PROGRAMIE KIERUNEK ZROWIE