Lasy Państwowe chcą zalesić Polskę. Macie jakąś działkę na sprzedaż? [WIDEO]
Lasy Państwowe będą kupować działki od osób fizycznych. Wszystko po to, żeby posadzić nowe drzewa i zwiększyć zalesienie Polski. Ale nie każda działka będzie się do tego nadawać.
– Głównie grunty leśne lub przeznaczone pod zalesienie, przylegające do już istniejących lasów, zagospodarowanych przez państwowe gospodarstwo leśne Lasy Państwowe. Ewentualnie takie, które mają możliwość stworzenia niezależnych, większych kompleksów leśnych – mówi Czesław Greń, Nadleśnictwo Katowice.
Osoby, które mają takie działki i chciałby je sprzedać, powinny najpierw sprawdzić, w zasięgu administracyjnym jakiego nadleśnictwa znajduje się nieruchomość i to do niego się zgłosić.
– Oczywiście wraz z opisem działki, z informacjami gdzie ona się znajduje. Później będzie procedura, która będzie wyceniała ten grunt. Po wycenie tego gruntu przez niezależnego rzeczoznawcę będzie można usiąść do stołu i porozmawiać o sprzedaży – mówi Marek Mróz, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.
A cena, którą Lasy Państwowe będą chciały zapłacić jest uzależniona od kilku czynników. Między innymi od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną czy wieku drzewostanu. Zdaniem specjalistów z rynku nieruchomości to dobre i korzystne rozwiązanie dla właścicieli niektórych działek.
– Są to działki oddalone przeważnie od wszelkich skupisk ludzkich, często bez dojazdu, bez mediów. Działki, które tak naprawdę nigdy nikogo raczej by nie interesowały – mówi Marcin Domin, biuro nieruchomości DM2.
Założeniem Lasów Państwowych jest zwiększenie lesistości kraju do 33 proc. do 2050 roku.
– Lasy państwowe od pewnego czasu są w dobrej kondycji finansowej. Zrównoważona gospodarka leśna, racjonalna gospodarka leśna prowadzona przez Lasy Państwowa pozwala nam na to, żebyśmy zainwestowali w zakupy gruntów na cele zalesiania. Myślę, że to jest bardzo dobra inwestycja dla przyszłych pokoleń. Bo dzisiaj posadzony las za kilka pokoleń będzie dorodnym drzewostanem – mówi Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Obecnie lasy stanowią prawie 30 proc. powierzchni Polski. Ponad 19 proc. lasów w kraju należy do osób prywatnych.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Paweł Jędrusik