KobietaSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaZdrowie

Domowa pielęgnacja włosów [5 sprawdzonych sposobów]

Czy tylko wizyta u fryzjera może uratować zniszczone włosy? Nie! Pielęgnacja włosów w domu jest możliwa – poznaj 5 sprawdzonych sposobów!

 

Pielęgnacja włosów nie musi być trudna, droga i wymagająca. Częste wizyty u fryzjerów potrafią być uciążliwe – zabierają cenny czas, a ponadto przyczyniają się do spustoszenia domowego budżetu. Wizyta u profesjonalisty może pomóc nam odbudować zniszczone włosy, ale nie jest to konieczność! Nie musisz wydawać majątku na ekskluzywne kuracje pielęgnacyjne – sprawdź, jak zadbać o swoje włosy samodzielnie. Pielęgnacja włosów w domu jest możliwa – mamy dla ciebie 5 sprawdzonych, ekonomicznych i naturalnych sposobów!

Typy włosów

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że nie każdy włos jest taki sam – a więc nie u każdego sprawdzi się każde rozwiązanie. Podobnie, jak w przypadku skóry (sprawdź najlepsze sposoby na domową pielęgnację skóry), należy pamiętać, aby pielęgnacja włosów była dopasowana do ich typu. Zanim przystąpisz do rozpoczęcia domowej pielęgnacji włosów, sprawdź, jaki typ włosa posiadasz!

Gdy już wiesz, jakiego typu są twoje włosy – poznaj 5 sprawdzonych sposobów na domową pielęgnację włosów!

Maseczka jajeczna

Na początku warto rozdzielić dwa typy tej maseczki – maska złożona z całego jajka sprawdzi się u osób z normalnymi włosami, z kolei maseczkę z samego białka powinny stosować osoby z włosami przetłuszczającymi się; maseczka z żółtka pomoże włosom suchym. Maskę z surowego jajka (bądź jednego z jego elementów) wetrzyj we włosy i pozostaw na max. pół godziny, spłucz ją chłodną wodą i szamponem. Żółtko jajka świetnie natłuści włosy, z kolei białko naturalnie je nawilży. Enzymy zawarte w jajku pomogą w walce z przetłuszczającymi się włosami.

Wcierka z cytryny

Sok z połówki cytryny zmieszaj z dwoma łyżkami przegotowanej wody – taką miksturę rozprowadź na czystej skórze głowy. Wcierka nie wymaga spłukania. W zależności od reakcji skóry głowy, proporcje można dostosowywać indywidualnie. Cytryna to świetny środek zapobiegający wypadaniu włosów – ponadto działa przeciwłupieżowo. Sok z cytryny hamuje łojotok i niweluje świąd, ujędrnia skórę, zapobiegając jej starzeniu, nadaje także włosom pięknego blasku. Jeśli poczujesz mocne ściągnięcie skóry głowy, dodaj do wcierki dwie łyżki oliwy z oliwek, która dodatkowo ją nawilży. Taką miksturę zmyj po 20 minutach z włosów szamponem.

Produkty mleczne

Kwaśna śmietana czy jogurt świetnie nadadzą się do pielęgnacji włosów zniszczonych i przesuszonych. Dzięki zawartemu w produktach mlecznych kwasowi mlekowemu, włosy zostaną dokładnie oczyszczone – natomiast tłuszcz zawarty w tych produktach dodatkowo nawilży włosy. Kilka łyżek kwaśnej śmietany/jogurtu nałóż na wilgotne włosy i spłucz po 20 minutach ciepłą wodą.

Olejowanie włosów

Tematem olejowania włosów powinni zainteresować się, przede wszystkim, posiadacze włosów suchych bądź mieszanych – ale tak naprawdę sprawdzi się w przypadku każdych włosów. Oleje to naturalna odżywka dla włosów. Do olejowania możesz praktycznie każdego rodzaju oleju. Pamiętaj, aby otworzyć łuski włosa przed nałożeniem oleju, by ułatwić mu wniknięcie w strukturę włosa i dogłębne nawilżenie – po nałożeniu na czyste, suche bądź mokre włosy oleju, owiń głowę folią spożywczą bądź ręcznikiem i podgrzej delikatnie ciepłym strumieniem suszarki. Olej trzymaj na włosach nie krócej, niż 15 minut (najlepiej do kilku godzin – świetnie sprawdzi się olejowanie na noc), po czym dokładnie umyj włosy.

Miód

Ten słodki produkt spożywczy ma wiele zalet – sprawdza się nie tylko w kuchni, ale i w pielęgnacji całego ciała! Jest naturalną substancją zatrzymującą wilgoć, doskonale nawilża, ma właściwości bakteriobójcze i przyspiesza gojenie się ran. W pielęgnacji sprawdzi się szczególnie dobrze przy włosach suchych. Maseczkę z połowy szklanki miodu, 1/4 szklanki oliwy z oliwek i 1/2 szklanki soku z cytryny dokładnie wmasuj we włosy. Po 30 minutach dokładnie umyj włosy.

Pamiętaj! Częstotliwość stosowania powyższych metod uzależniona jest od reakcji skóry głowy oraz włosów. Sposoby nawilżające można stosować częściej (raz w tygodniu), natomiast ze środkami działającymi silnie oczyszczająco należy być bardziej ostrożnym (najlepiej stosować je raz na dwa tygodnie i obserwować reakcję skóry głowy oraz włosów).

Ważne jest, aby każde mycie włosów zakończyć spłukaniem ich lodowatą wodą – zamknie ona otwarte podczas mycia łuski włosów, zabezpieczając je przed uszkodzeniami mechanicznymi i nada im zdrowego blasku.

Autor: TVS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button