KrajRegion

Normalne, suche, tłuste, a może mieszane? Poznaj swój TYP WŁOSÓW

Chcesz mieć piękne i zdrowe włosy? Zadbaj o pielęgnację dopasowaną specjalnie dla ciebie. Przedstawiamy różne typy włosów – sprawdź, jakie posiadasz!

 

Mocne, lśniące i sprężyste włosy to oznaka zdrowia i zadbania. Aby móc cieszyć się ich dobrą kondycją i pięknym wyglądem, warto zainwestować czas w odpowiednią pielęgnację. Zanim to nastąpi, musimy poznać typ naszych włosów – każdy z nich jest inny i charakteryzuje się indywidualnymi potrzebami w zakresie pielęgnacji.

Sprawdź, jaki typ włosów posiadasz!

Włosy normalne

Osoby posiadające włosy normalne są w najbardziej komfortowej sytuacji – ich gruczoły łojowe produkują taką ilość sebum, która wystarcza do ochrony przed utratą wody czy czynnikami zewnętrznymi, nie powodując powstawania tłustej, nieestetycznej warstwy na powierzchni skóry głowy. Włosy normalne występują zazwyczaj u dzieci, a wraz z procesem dojrzewania mogą ulec przemianie w kierunku włosów mieszanych – suchych na długości i przetłuszczających się u nasady. Włosy normalne, jak każde inne, mogą ulec zniszczeniu w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji.

Pielęgnacja włosów normalnych

Tego typu włosy są najmniej wymagające w pielęgnacji – zwykle wystarcza im mycie 2 razy w tygodniu, są lśniące, mocne i  sprężyste. Nie oznacza to, że można traktować ich pielęgnację po macoszemu. Świetnie sprawdzą się szampony nawilżające, oczyszczające z zanieczyszczeń i nie obciążające włosów. Warto również zastosować raz w tygodniu naturalną maseczkę do włosów – nawilżająco-wygładzającą.

Włosy przetłuszczające się

Przyczyną takiego stanu włosów jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych skóry, wynikająca zazwyczaj z zaburzenia równowagi hormonalnej organizmu. Często posiadacze takich włosów mają również problemy z tłustą cerą. Nadmierna ilość sebum utrudnia odparowanie wody ze skóry głowy i wymianę komórkową, często prowadzi do powstawania zakażeń bakteryjnych i drożdżakowych.

Z drugiej strony, włosy przetłuszczające się zazwyczaj są zdrowe, silne i odporne na uszkodzenia mechaniczne  – ze względu na ochraniającą je, dodatkową warstwę sebum. Mimo tych zalet, posiadacze włosów przetłuszczających się muszą walczyć z takimi problemami, jak: brak objętości, skłonność do łupieżu, konieczność częstego mycia, zlepianie się włosów w strąki, podrażnienia skóry głowy, a w efekcie wypadanie włosów.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Przede wszystkim, nie wolno doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry głowy. To częsty błąd w przypadku pielęgnacji tego typu włosów – chcąc pozbyć się niechcianego nadmiaru sebum, pozbawiamy skórę głowy jego całkowicie, przez co doprowadzamy do jeszcze większej nadprodukcji. Ważne jest dokładne oczyszczenie przy jednoczesnym delikatnym nawilżeniu. Szampon powinien mieć działanie (prócz oczyszczającego) antybakteryjne i łagodzące. Dobrze sprawdzi się też regularne stosowanie ziołowych wcierek.

Włosy suche

To całkowite przeciwieństwo włosów przetłuszczających się. Tutaj gruczoły łojowe produkują zbyt mało sebum, które chroni trzon włosa przed utratą wilgoci. Mimo że takie włosy możemy myć rzadziej, są one suche, niesprężyste, podatne na uszkodzenia, matowe, ze skłonnością do rozdwajania się i elektryzowania. Skóra głowy ze względu na przesuszenie jest napięta i łatwo ulega świądowi – może pojawiać się również suchy łupież.

Pielęgnacja włosów suchych

Na pierwszym miejscu musimy postawić dogłębne nawilżenie skóry głowy oraz włosów. Należy unikać szamponów mocno oczyszczających, naruszających równowagę hydrolipidową. Szampon do włosów suchych powinien zawierać nawilżające oleje i witaminy, które pomogą zamknąć rozchylone łuski włosów i nadać im zdrowego blasku. Aby ochronić włosy na poziomie mechanicznym i zapobiec mikrouszkodzeniom, warto zainwestować w serum lub silnie nawilżający olejek do końcówek włosów.

Włosy mieszane

Charakteryzuje je dwoista natura – z jednej strony przetłuszczają się przy skórze głowy, z drugiej są suche od połowy długości. Ten typ występuje najczęściej u osób z włosami długimi bądź półdługimi. Posiadacze zmagają się z problemami zarówno włosów przetłuszczających się (zapchana skóra głowy, skłonność do łupieżu, obciążenie), jak i włosów suchych (łamliwe, puszące się końcówki włosów). Taki rodzaj włosa może być zarówno cechą wrodzoną, jak i efektem złej pielęgnacji bądź zaburzonej pracy hormonów.

Pielęgnacja włosów mieszanych

Jest to trudne zadanie ze względu na dwoistość problemu. Musimy oczyścić skórę głowy, jednocześnie nadmiernie jej nie wysuszyć i ustabilizować procesy przetłuszczania. Z drugiej strony, ważne jest zastosowanie silnego nawilżenia od połowy włosa, by zamknąć jego łuski i ochronić przed uszkodzeniami. W tym przypadku możemy użyć specjalnego szamponu do włosów mieszanych, który jednocześnie łagodnie oczyści skórę głowy i nawilży włosy na długości. Warto zadbać o przesuszone końcówki – czasem nie pozostaje innego wyjścia, niż skrócenie włosów i zadbanie o odżywcze maseczki czy oleje, które ochronią końcówki przed uszkodzeniami mechanicznymi w przyszłości.

Pielęgnacja skóry w domu. Krok po kroku – sprawdź skuteczne sposoby!

Marlena Borczyk

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close