Nie będzie prawa do przerywania ciąży do 12. tygodnia. Sejm odrzucił projekt
Chodzi o obywatelski projekt ustawy, nad którym w Sejmie RP już wczoraj w nocy trwała dyskusja
Komitet inicjatywy ustawodawczej „Legalna aborcja bez kompromisów” przekazał do sejmu projekt zakładający liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce. Po burzliwej dyskusji poprzedniej nocy, dziś posłowie odrzucili w całości projekt, który zakładał m.in prawo do przerywania ciąży do 12. tygodnia.
Za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży głosowało 265 posłów. Za przyjęciem było 175, a 4 wstrzymało się od głosu. Przypomnijmy, że zanim projekt obywatelski został przedstawiony w Sejmie, podpisało się pod nim ponad 201 tys. osób.
Co zakładał projekt liberalizujący prawo aborcyjne w Polsce?
Chodziło m.in. o prawo do przerywania ciąży do 12. tygodnia, a po upływie 12. tygodni z powodu np. zagrożenia życia i zdrowia kobiety (zarówno fizycznego jak i psychicznego), wyników diagnostyki prenatalnej lub innych przesłanek wykazujących nieprawidłowości rozwoju płodu. Projekt zakładał również przerwanie ciąży w dowolnym momencie podczas gdy ciąża ta miała być następstwem czynu zabronionego.
Według wnioskodawców zabieg usunięcia ciąży miałby być refundowany przez NFZ, a samą decyzję o tym czy przerwać ciążę, mogłaby podjąć już osoba w wieku 13 lat. Poniżej tego wieku, wymagań by była zgoda opiekuna prawnego.
To nie wszystko, bo projekt ustawy obywatelskiej miał również znieść kary dla lekarzy, którzy pomagaliby kobietom w przeprowadzaniu zabiegów aborcji.
Przypomnijmy, że prawo aborcyjne w Polsce zostało jakiś czas temu zaostrzone, co wywołało protesty w całym kraju, w których brały udział setki tysięcy osób. 1 lipca 2022 r. w życie ma wejść rozporządzenie ministra zdrowia o rejestrze ciąż.
autor: Bartosz Bednarczuk