Co to jest Trekking i dlaczego warto się nim zainteresować?
Sezon wakacyjny (jak żaden inny!) sprzyja poznawaniu nowych sposobów na aktywne spędzanie czasu. Letnia atmosfera relaksu w połączeniu z atrakcyjnymi warunkami pogodowymi to przepis na dobrze spędzony czas. Jeśli należycie do miłośników długich i wymagających wędrówek, podziwiania zapierających dech widoków oraz oddychania pełną piersią na łonie natury – trekking może okazać się rozwiązaniem wpisującym się idealnie w Wasze upodobania!
Czym właściwie jest trekking?
Trekking to nic innego jak jedna z form tak zwanej turystki przygodowej. Wiele osób mylnie określa tym mianem każdą wycieczkę w góry, podczas gdy kwintesencją trekkingu są wymagające dużej wytrzymałości fizycznej wędrówki obfitujące w trudne do przebycia trasy i niesprzyjające warunki klimatyczne. Sama nazwa tej aktywności nawiązuje do historii południowej części kontynentu afrykańskiego. Słowo trek oznacza bowiem wędrówkę Burów (to potomkowie Europejczyków, którzy przybyli na czarny ląd na przełomie XVII i XVII wieku – zwani inaczej Afrykanerami) w czasie zdobywania kolejnych ziem.
Rodzaje trekkingu – różnorodność wypraw
- pustynny
- rzeczny
- wulkaniczny
- bagienny
- polarny
- lodowcowy
- tropikalny
Jak już dowiedzieliście z powyższej listy trekking to naprawdę znacznie więcej niż wysokogórskie wycieczki. Oczywiście nikt tutaj nie zamierza demonizować gór jako takich. Warto jednak zaznaczyć, że nawet najbardziej żądny przygód podróżnik zdoła znaleźć tu coś dla siebie. Różnorodność jest jedną z tych cech, które przemawiają na korzyść trekkingu. Jeśli wolicie zacząć od czegoś nieco bezpieczniejszego i bardziej znajomego góry mogą okazać się najlepszym wyborem. Garść przydatnych wskazówek na temat trekkingu znajdziecie także w poniższym artykule – https://goryaktywnie.pl/trekking-turystyka.
Dlaczego warto zainteresować się trekkingiem?
- trekking doskonale wzmacnia mięśnie, kondycję fizyczną i ogólną wydolność organizmu
- zapewnia możliwość zwiedzenia ciekawych oraz nieco rzadziej uczęszczanych szlaków
- daje ogromną satysfakcję ze względu na trudne i wymagające warunki, którym trzeba sprostać by ukończyć wyprawę
- jest świetną okazją do pogłębienia przyjaźni i głębszego poznania trekkingowych kompanów
- zapewnia zapierające dech widoki
- to prawdziwy pogromca kalorii i zbędnej tkanki tłuszczowej
- może być traktowany jako rodzaj terapii odstresowującej
- daje możliwość doświadczenia
- przygody życia
- tworzenie niezapomnianych wspomnień
- w dodatku trekking kształtuje nie tylko godną pozazdroszczenia sylwetkę, ale i twardy charakter!
Jak najlepiej przygotować się do wyprawy trekkingowej?
W pierwszej kolejności należy zadbać o kondycję. Nie oszukujmy się, jeśli wyjście na trzecie piętro sprawia, że zaczynacie łapać zadyszkę, to znak, że dla własnego bezpieczeństwa powinniście odłożyć na jakiś czas marzenia o trekkingu. Zacznijcie regularnie uprawiać jakiś sport. Może to być jogging, piłka nożna, tenis, siatkówka, cokolwiek co pozwoli Wam wzmocnić mięśnie, poprawić wydolność płuc i ogólną wytrzymałość. Bez tego ani rusz! Jeśli macie już za sobą odpowiednie przygotowanie fizyczne możecie zająć się kompletowaniem „wyprawki trekkingowej” i oddać się poszukiwaniom wymarzonych podróżniczych destynacji! O tym w jaki sposób najlepiej się za to wszystko zabrać dowiecie się między innymi z tego artykułu – https://goryaktywnie.pl/backpacking.
Jak wybrać najlepsze obuwie trekkingowe? Przydatne wskazówki
Dobór odpowiednich butów to już połowa sukcesu! Nawet z najlepszą kondycją fizyczną nie zajdziecie zbyt daleko, jeśli Wasze obuwie będzie niewygodne i zupełnie nieprzystające do ciężkich warunków jakie generuje trekking. Absolutną podstawą jest chropowata, antypoślizgowa podeszwa. Im będzie sztywniejsza tym bardziej wyczynowy but, a zatem mniejsze ryzyko, że zawiedzie Was w kryzysowych momentach wędrówki. Odpuście sobie obuwie z cienkimi podeszwami pod którymi wyczuwacie nawet najmniejszy kamyczek. Wyprawa w takich butach najprawdopodobniej zakończy się prawdziwą katastrofą! Nawet najmniejsze obtarcie stopy lub pęcherz przy dłuższej pieszej wycieczce okaże się ogromnym utrudnieniem. W miarę możliwości decydujcie się na buty z wysoką cholewką, które zapewniają odpowiednie zabezpieczenie oraz stabilizację kostek. Jeżeli dopiero „raczkujecie” i zależy Wam na obuwiu, które sprawdzi się na prostszych trasach możecie pokusić się o buty z bardziej elastyczną podeszwą. Pamiętajcie też o doborze odpowiedniego rozmiaru!
Trekking to coś więcej niż sport! Pokocha go każdy kto uwielbia naturę i jest żądny przygód. Miłego kolekcjonowania wspomnień!
źródło: artykuł partnera