Artykuł PartnerskiArtykuł Sponsorowany

4 sposoby na zmniejszenie swojego złego wpływu na środowisko

Globalny wymiar troski o naszą planetę zaczyna się w głowie jednostki. Sprawdź, od czego możesz zacząć dbanie o środowisko.

 

 

Ekologia metodą małych kroczków

Działania proekologiczne stają się w naszej kulturze coraz popularniejsze. Z każdym rokiem przybierają na sile i zyskują nowych zwolenników. Mimo wszystko wiele osób wciąż uważa, że życie w zgodzie z naturą jest czasochłonne, skomplikowane, albo związane z dodatkowymi kosztami. Być może nie czujesz się na siłach, by przygotowywać samodzielnie środki czystości i kosmetyki, by zrezygnować z kojących kąpieli na rzecz szybkiego prysznica lub kupować odzież wykonaną wyłącznie z ekologicznych tkanin. Podpowiemy Ci zatem, jak bez wysiłku i dodatkowego nakładu finansowego, a nawet z korzyścią dla domowego budżetu, możesz zminimalizować swoje szkodliwe działania wobec środowiska.

Praktyczne porady na zmniejszenie szkodliwości ekologicznej

1. Ogranicz konsumpcjonizm

Jako społeczeństwo kupujemy zdecydowanie za dużo. Marnujemy jedzenie, wyrzucamy dobre jeszcze i użyteczne przedmioty. Otaczamy się rzeczami, które nie odgrywają w naszym życiu żadnej istotnej roli. Warto więc mieć na uwadze, że każdy pojedynczy zakup ma wpływ na ilość produkcji, zużycie energii elektrycznej, wody, substancji chemicznych, a także wytwarzanie śmieci.

Zanim wrzucisz coś do swojego koszyka zakupowego, zastanów się, czy naprawdę jest Ci to potrzebne. W przypadku artykułów spożywczych świetnie sprawdza się chodzenie do sklepu z listą sporządzaną na podstawie zaplanowanego na kilka następnych dni jadłospisu.

2. Zmniejsz ilość wytwarzanych śmieci

Aby ograniczyć ilość śmieci, bardzo fajnym pomysłem jest oddawanie zbędnych przedmiotów innym. W dużych miastach działają grupy FB, których członkowie pozbywają się dosłownie wszystkiego, od nadmiaru ugotowanego jedzenia, poprzez ubrania, kosmetyki, aż po meble, rowery itp. W małych miasteczkach, na wsiach coraz chętniej organizowane są wyprzedaże garażowe i bazary, których idea jest taka sama. Wystawiaj nawet zepsute przedmioty, zanim zaniesiesz je do śmietnika. Być może ktoś będzie potrafił i chciał je sobie naprawić.

Więcej o tym, jak zminimalizować produkcję śmieci przeczytasz na https://ekobieco.pl/jak-mozna-zminimalizowac-ilosc-produkowanych-smieci.

3. Kupuj odzież z drugiej ręki

Możesz korzystać ze sklepów z odzieżą używaną, ale również wygodnych aplikacji internetowych. Sprzedawaj, kupuj, wymieniaj się elementami garderoby. Dodatkowym atutem second hendów jest możliwość częstej wymiany zawartości swojej szafy, niewielkim kosztem.

4. Zostaw czasem samochód w garażu

Życie w pędzie sprawia, że wiele czynności wykonujemy machinalnie, z przyzwyczajenia. Zanim po wyjściu z domu wsiądziesz do auta, zastanów się, czy nie możesz planowanej trasy pokonać pieszo, autobusem, tramwajem, metrem, rowerem lub hulajnogą.

Z troską o środowisko i oszczędności

Jeśli będziesz się stosować do większości z powyższych rad, skorzysta na tym nasza planeta, ale również Twój portfel. Kupując mniej, wymieniając się ubraniami, jeżdżąc rowerem, będziesz generować oszczędności. Klasyczny przykład łączenia przyjemnego z pożytecznym. Zastanów się w związku z tym, co zrobisz z nadprogramową kwotą na swoim koncie? Jakie marzenie masz ochotę spełnić? To będzie nie tylko nagroda, ale również doskonała motywacja, by trwać w postanowieniu wdrażania w życie ekologicznych rozwiązań. Po więcej inspiracji wejdź na https://ekobieco.pl/.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button