Silesia Flesz najnowsze informacje

Grób jednego z obrońców Westerplatte znajduje się w Sosnowcu. Poznajcie historię Stanisława Bartochy

Chodzi o Stanisława Bartochę, którego grób znajduje się przy ul. 11 listopada w Sosnowcu

Historię bohaterskiej obrony Westerplatte podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. zna chyba każdy. Nie każdy jednak wie, że jeden z polskich żołnierzy biorących udział w tej trwającej kilka dni heroicznej bitwie, osiadł w Sosnowcu i to właśnie tutaj znajduje się jego grób. 

 

– Stanisław Bartocha brał udział w obronie będąc w załodze obsługi moździerzy jako celowniczy. Służbę wojskową odbywał w 4 pułku piechoty Legionów w Kielcach. Został skierowany na Westerplatte, dokąd przybył 5 kwietnia. – napisał w mediach społecznościowych prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Przypomnijmy, że do ataku na polski garnizon na Westerplatte doszło 1 września 1939 r. o 4:45 nad ranem. To wtedy z dział pokładowych statku „Schleswig-Holstein” wystrzelono pierwsze pociski w kierunku polskiego przyczółka. Jeszcze wcześniej na ląd zeszli żołnierze z niemieckiego Kriegsmarine, którzy brali udział w pierwszych natarciach na Westerplatte. Polacy dzielnie bronili się do 7 września, gdy po 13 odpartych niemieckich szturmach, w wyniku strat i wyczerpania złożyli broń. Z informacji znajdujących się w sieci można wyczytać, że Bartocha w trakcie walk nie tylko obsługiwał moździerze, ale również przebywał w „Wartowni nr 6”, gdzie prowadził ostrzał za pomocą znajdujących się tam karabinów maszynowych. 

Wzięci do niewoli polscy obrońcy Westerplatte. [fot. domena publiczna]
Wzięci do niewoli polscy obrońcy Westerplatte. [fot. domena publiczna]

Później Bartocha wraz z resztą kompanów został schwytany przez Niemców. Resztę wojny spędził Stalagu I A Stablack w Prusach Wschodnich, by później zostać skierowanym do przymusowych robót. Wyzwolony przez Amerykanów, do kraju powrócił w 1947 r. Osiadł w Sosnowcu. 

– Zatrudnił się w Kopalni Węgla Kamiennego „Sosnowiec”, pracował jako górnik od 11 grudnia 1948 do 2 lutego 1971. W 1989 został awansowany na podporucznika w stanie spoczynku. (…). W czwartek delegacja z Urzędu Miejskiego złożyła kwiaty i wraz z rodziną uczciła pamięć Pana Stanisława. – napisał dalej Chęciński. 

Został pochowany na Cmentarzu Parafialnym przy ul. 11 listopada w Sosnowcu. 

autor: Bartosz Bednarczuk 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button