Silesia Flesz najnowsze informacje

Najnowsza generacja szczepionek przeciw COVID-19 już w Polsce. Idziecie się szczepić?

Od 16 września każdy, kto ukończył 12. rok życia może zaszczepić się drugą dawką przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19. Dotyczy to osób, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły przynajmniej trzy miesiące wcześniej. Począwszy od tego tygodnia na rynku mamy już trzy generacje szczepionki, w tym tę najnowszą BA.4/BA.5. Na pytanie, którą wybrać odpowiada dr. hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

 

 

Na rynku mamy już trzy generacje szczepionek: klasyczną stworzoną do walki ze szczepem z Wuhan, najbardziej rozpowszechnioną obecnie pierwszą szczepionkę celowaną w wariant Omikron – BA.1 oraz najnowszą BA.4/BA.5. Obecnie w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest ok. milion sztuk szczepionki BA.1, ale już w tym tygodniu powinny pojawić się dostawy trzeciej generacji – BA.4/BA.5.

Klasyczna, zmodyfikowana czy najnowsza

Jak mówi dr hab. n. med Jerzy Jaroszewicz różnica pomiędzy drugą a trzecią generacją szczepionek polega na tym, że te najnowsze zawierają w swoim składzie dwa szczepy białek wirusa, czyli teoretycznie powinny lepiej chronić przed najbardziej rozpowszechnionymi obecnie wariantami. – Wariant BA.4/BA 5. w tej chwili w Polsce odpowiada za ok. 95 proc. zakażeń – informuje kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu i dodaje: – Według badań szczepionki te podobnie chronią przed hospitalizacją. Niezależnie od tego, którą szczepionką się zaszczepimy – klasyczną, zmodyfikowaną czy najnowszą, szczepienie zapewni nam ponad 90-proc. ochronę przed najgorszymi powikłaniami. 

Powiązane artykuły

Nie czekaj, zaszczep się

Czy warto już teraz przystąpić do szczepienia czy lepiej poczekać, aż minie termin ważności Unijnego Certyfikatu Covid?Szczepić się trzeba teraz, nie ma sensu czekać – radzi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz. Ekspert zwraca uwagę, że od połowy sierpnia odnotowano wzrost zakażeń, a jesień sprzyja infekcjom. Na dodatek rozpoczął się sezon grypowy. – Najdłuższy okres ochrony, jaki może mieć szczepionka to pół roku, co w dużej mierze jest zależne od odporności pacjenta. A tymczasem wielu z nas przyjęło trzecią dawkę przed wakacjami, w okresie wiosennym – podkreśla Jaroszewicz.

Zwykła infekcja czy COVID – kiedy warto zrobić test 

Jak odróżnić COVID od grypy? Ekspert ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu rekomenduje wykonanie testu w każdym przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Powód to bezpieczeństwo innych osób, szczególnie ciężko chorych, dla których zakażenie COVID-19 może mieć tragiczne skutki.  – W tej chwili w szpitalach mamy głównie 70-, 80-latki, osoby z nadciśnieniem, chorobami serca, płuc, cukrzycą i nowotworami. Dla nich COVID-19 wciąż jest chorobą śmiertelną. A zarażają się w sytuacjach przygodnych, np. w sklepowej kolejce mając przypadkowy kontakt z osobą zakażoną. Testowanie jest po to, żeby przede wszystkim chronić tych podatnych na infekcje – podkreśla kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w bytomskiej „Jedynce”. 

Gdzie można się zaszczepić

Pełna lista aktywnych punktów szczepień jest dostępna na stronie rządowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/. Rejestracji na szczepienie można dokonać przez całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień (989); e-rejestrację, aplikację mojeIKP, SMS-em na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie lub kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button