BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Jak powinna wyglądać przestrzeń przy Rawie w Katowicach? Pomysł mają studenci

Rawa do spędzania nad nią czasu dzisiaj nie zachęca. Choć rzeka przepływa przez centrum Katowic, to mało kto traktuje ją jak rzekę. Metropolia i Uniwersytet Śląski chcą, żeby przestrzeń przy Rawie przestała być postrzegana jak ściek. Zwracają na ten problem uwagę, planując na nowo przestrzeń uniwersyteckiego kampusu.

 

Po pierwsze brakuje rzeki. Skoro mamy koryto, którym płynie płyn. Wiemy, że to nie jest woda w czystym tego słowa znaczeniu. Chciałabym wokół tej rzeki – zakładając, że dzięki temu będzie to fajne miejsce relaksu – spotykać się w tej przestrzeni – mówi dr Katarzyna Trynda, prorektor ds. kształcenia i studentów UŚ.

Dzisiaj na tymczasowym deptaku zbudowanym przez ochotników spotkali się studenci. Mogli porozmawiać o tym, jak powinna ta przestrzeń wyglądać. Przy rektoracie Uniwersytetu Śląskiego pojawiła się nowa zieleń i meble miejskie. Zabrano też kierowcom 26 miejsc postojowych. Niektórzy nie mają wątpliwości, że takie działania są potrzebne.

Po prostu nie czujesz się komfortowo często chodząc przestrzeniami, które są zaprojektowane dla pieszych. Można przechodzić tutaj i zostać strąbionym 3 razy, przechodząc przez miejsce ewidentnie przeznaczone dla pieszych – mówi Szymon Polański, student UŚ.

Powiązane artykuły

Choć parę samochodów mniej i roślin więcej raczej nie przyciągnie nad Rawę tłumów, to jest to przyczynek do dyskusji nad przyszłością tego miejsca.

– Myślę, że to jest dobry początek do kolejnych zmian, które mogą się przerodzić w zmianę wizerunku rzeki w ogóle, w całym mieście. Ja jestem z Zawodzia i pisze projekty dotyczące przestrzeni Bulwarów Rawy. Uważam, że to jest takie miejsce rekreacyjne, o które fajnie byłoby bardziej zadbać – mówi Grażyna Prycza-Kupny, mieszkanka Katowic-Zawodzia.

Przemiany są możliwe, ale nie wystarczy oddolna inicjatywa. Potrzeba też odważnych decyzji, których przykłady da się znaleźć za granicą.

– Seul sobie z tym poradził, odsłonięto rzekę, nad którą była autostrasda i stworzono fantastyczny deptak, który seulczycy polubili. Pytanie, czy będziemy seulczykami nad Rawą – mówi dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, pracownik uczelni z Instytutu Socjologii.

Działania w kampusie mają dać odpowiedzi na wiele pytań. Na razie ta przestrzeń jest prototypem, ale w przyszłości śródmiejski odcinek Rawy miałby stać się na stałe parkiem rzecznym, gdzie ruch samochodów zostanie uspokojony. Teraz projektanci będą pytać m.in. studentów o to, jak powinno wyglądać to miejsce.

– Tej wiedzy chcemy potem użyć, wykorzystać i zaabsorbować do projektu przebudowy tego miejsca, bo na podstawie tych wszystkich działań partycypacyjnych i projektowych będzie powstawała koncepcja przemiany doliny Rawy czy kampusu uniwersyteckiego – mówi Paweł Jaworski, projektant prototypu.

Pomysłów na przywrócenie Rawy do życia i apeli o zajęcie się rzeką było już wiele. Być może tym razem uda się faktycznie zrobić tu małą rewolucję, bo Katowice zostaną Europejskim Miastem Nauki w 2024. A nikogo nie trzeba przekonywać, na którym z tych obrazków byłoby lepiej się znaleźć.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button