Silesia Flesz najnowsze informacje

Jan Kawulok odwołany! Trzęsienie ziemi w sejmiku śląskim

Jan Kawulok z PiS został odwołany 21 listopada wieczorem. Wniosek o jego odwołanie z funkcji przewodniczącego sejmiku złożyli radni Koalicji Obywatelskiej. Nowy przewodniczący to prof. Marek Gzik.

 

„Wychodzę odwołany, ale nie czuję się przegrany” – powiedział były przewodniczący. Jan Kawulok odwołany został po godz. 20, po kilka razy przerywanej sesji i tajnym głosowaniu. 25 radnych zagłosowało za odwołaniem, 19 – przeciw.

Szanowni państwo, tak to bywa, nie czuję się przegrany – mówił Kawulok. – Lepiej się słucha słów miłych, ale krytyczne trzeba przyjmować. Jeśli ktoś będzie potrzebował mojej rady, jestem do dyspozycji. 

Jakub Chełstowski podziękował Janowi Kawulokowi za cztery lata pracy.

Powiązane artykuły

Po godz. 21 sejmik wybrał nowego przewodniczącego. Marek Gzik z Gliwic, prof. Politechniki Śląskiej, był jedynym kandydatem. W wyborach w 2018 r. dostał ponad 16 tys. głosów.

Marek Gzik dostał 26 głosów „za”, a przeciw – 18. 

Jego wybór radni skomentowali brawami.

Następnie marszałek Jakub Chełstwowski składa wnioski o odwołanie wiceprzewodniczących sejmiku śląskiego: Izabeli Domogały i Dariusza Starzyckiego

To była bardzo długa sesja

O godzinie 18, po trzygodzinnej przerwie, została wznowiona sesja Sejmiku Śląskiego. Tuż po jej rozpoczęciu przewodniczący Jan Kawulok powiedział: Niestety, praca bez biura prawnego nie jest łatwa. W trakcie przerwy wpłynęły do mnie dwa dokumenty. Jeden to jest pismo radnych odnośnie zmiany porządku obrad, a drugie opinia prawna pana Józefa Koczara Oczywiście podtrzymuję to, co mówiłem wcześniej.

Po wznowieniu sesji głos zabrał radny Marek Kopel, który zwrócił uwagę, że „przerwanie sesji to jest wyłączna kompetencja sejmiku”.

„Od lat był taki zwyczaj, że przerwa, która była w danym dniu nie podlegała głosowaniu” – odpowiedział przewodniczący Kawulok. Tłumaczył, że głosowaniu poddana zostałaby wtedy, gdyby trzeba było przełożyć sesję na inny dzień.

Chełstowski zmienia klub

W międzyczasie Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski” poinformował, że do jego grona dołączył marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Samorząd musi być w rękach ludzi odpowiedzialnych i myślę, że Sejmik to pokazuje. Dziękuję radnym, którzy nie bali się zawalczyć o normalność. Czuję rytm samorządu inaczej, byłem samorządowcem przed objęciem funkcji marszałka i myślę, że dojrzałem, że razem z kolegami wracamy do macierzy, wracamy do samorządu – tam jest rozsądnie i racjonalnie.” – czytamy w mediach społecznościowych. Ruch powitał też w tym gronie radnych Sejmiku: Marię Materlę, Alinę Nowak i Rafała Kandziorę.

Następnie radni głosowali nad wyborem wiceprzewodniczącego Sejmiku Śląskiego.

Po głosowaniu przewodniczący sejmiku śląskiego Jan Kawulok ogłosił 15 minut przerwy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po tajnym głosowaniu na stanowisko wiceprzewodniczącego Sejmiku Śląskiego został wybrany Stanisław Gmitruk, przewodniczący Sejmiku Śląskiego w latach 2017-18, czyli do czasu wolty wykonanej przez obecnego wicemarszałka województwa Wojciecha Kałuży. Wówczas jego miejsce zajął Jan Kawulok.

Za objęciem funkcji wiceprzewodniczącego przez Stanisława Gmitruka głosowało 25 radnych, przeciw było 19.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na sali nie brakowało dziś przeciwników wicemarszałka Wojciecha Kałuży. Fot. Fatima Orlińska

W kolejnym punkcie radni głosowali nad odwołaniem przewodniczącego Sejmiku Śląskiego Jana Kawuloka. 

Do głosowania przystąpiło 44 radnych sejmiku woj. śląskiego. Za odwołaniem Jana Kawuloka zagłosowało 25 radnych. Przeciwko odwołaniu Jana Kawuloka zagłosowało 19 radnych. 

W efekcie, Jan Kawulok został odwołany z funkcji przewodniczącego województwa śląskiego. 

CZYTAJ TAKŻE: Jakub Chełstowski opuszcza PiS: Ta decyzja dojrzewała już we mnie długo

Jakub Chełstowski opuszcza PiS: Ta decyzja dojrzewała już we mnie długo

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Marszałek Jakub Chełstowski z PiS chciał powołania na stanowisko wiceprzewodniczącego sejmiku radnego opozycji Stanisława Gmitruka z PSL.

Wniosek poparło 25 radnych, a to oznacza, że musieli być wśród nich także radni PiS. A także to, że klub PiS utracił większość w sejmiku.

Jak poinformował Przemysław Jedlecki z Gazety Wyborczej, „z dala od radnych PiS mieli zasiąść wybrani z listy tego ugrupowania radni Alina Nowak, Rafał Kandziora oraz Maria Materla”.

To oni wraz z marszałkiem mają porzucić Prawo i Sprawiedliwość i dać przewagę nowej większości. Do tej pory PiS miał jeden głos przewagi.

„Drużyna Koalicji Obywatelskiej zwarta i gotowa przed dzisiejszą sesją Sejmiku Województwa Śląskiego” – napisał na Facebooku Borys Budka z KO.

Po przerwie, około godz. 14 powrócono do dyskusji. Radni dyskutują jednak głównie o procedurach, dotyczących zmian w programie sesji i tego, kto ma jakie kompetencje. Czyli o to, czy do porządku obrad można wprowadzić zmiany. Są próby niedopuszczenia do głosowania nad wnioskiem o odwołanie Kawuloka.

CZYTAJ TAKŻE: Co za wolta! Co się dzieje w sejmiku śląskim?

Co za wolta! Co się dzieje w sejmiku śląskim?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button