Geometryczna wystawa ozdób świątecznych
Na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej można oglądać nietypową wystawę. Studenci pierwszego roku budownictwa stworzyli ponad 200 ozdób w ramach przedmiotu geometria wykreślania i rysunek techniczny.
Projektowanie świątecznych figur to już tradycja tych zajęć.
Ten pomysł pojawił się kilka lat temu. Był modyfikowany. W tym roku ustaliliśmy, że zrobimy modele ozdób choinkowych. Do tej pory były to choinki geometryczne. Jak można zobaczyć na wystawie, studenci wykazali się bardzo dużą kreatywnością. – mówi Piotr Guzik, Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej.
Ważna była też precyzja. Ozdoby musiały być stworzone z materiałów ekologicznych, a koszt ich wykonania nie mógł przekroczyć 10 złotych. Ich maksymalna waga mogła wynosić 100 gramów, a wielkość nie mogła przekroczyć 250 mm. Na każdej pracy musiało też znaleźć się logo Politechniki Śląskiej.
-Ta ozdoba to jest taki cały proces technologiczny, tak bym to określił. Od pomysłu gdzie student miał, zainspirowany geometrią, wymyślić jakąś ozdobę choinkową. Następnie miał to przelać na papier – to szkic. Myśmy potem ten szkic zatwierdzali. Następnie wykonywał model i do tego dokumentację techniczną – mówi dr inż. Krzysztof Tytkowski, Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej.
Studenci stworzyli prace z różnych materiałów, takich jak papier, drewno czy tektura, ale też z przedmiotów codziennego użytku, jak na przykład zapałki, słomki czy wykałaczki.
-Nie sądziłem, że będę musiał sam zrobić taką ozdobę świąteczną fizycznie. Myślałem, że wszystko będę musiał wykonać na papierze, czyli jak aksonometrię, rzuty. No ale było zaskoczenie, pozytywne zaskoczenie. – Michał Krak, student I roku Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.
Wystawę można oglądać w budynku Wydziału Budownictwa w Gliwicach do 6 stycznia.
Autor: Tomasz Koryciorz