Szczepienia obywateli Ukrainy w Polsce. Ruszyła kampania edukacyjna
Jak dużo Ukraińców mieszka w Katowicach, urzędnicy mogą jedynie szacować. Jednak najprawdopodobniej jest ich około 30 tys.
– Wydaliśmy blisko 17 tys, numerów PESEL, ponad 2,6 tys. dzieci uczy się w katowickich szkołach. To mogą być też liczby pokazujące to jak wygląda sytuacja. Powiatowy Urząd Pracy od 15 marca ubiegłego roku przyjął 22 tys. zawiadomień o podjęciu pracy przez cudzoziemców, w tym zdecydowana większość to byli właśnie obywatele Ukrainy – mówi Sandra Hajduk, UM Katowice.
Uciekli do Polski w obawie przed wojną, więc tutaj powinni czuć się bezpiecznie i mieć zapewnione takie warunki, jak w swoim kraju. Dotyczy to na przykład służby zdrowia i szczepień. Jak mówi śląski inspektor sanitarny, nie ma wielkiej różnicy pomiędzy polskim a ukraińskim kalendarzem obowiązkowych szczepień dla dzieci i młodzieży.
– Różnią się m.in. szczepionkami pojedynczymi czy też składami jakościowymi tych szczepionek. Istotnej różnicy odbiegającej szalenie od naszego komentarza nie ma. Każda matka, ojciec czy opiekun prawny dziecka ma prawo na terenie Rzeczypospolitej wykonać indywidualny kalendarz szczepień dostosowany do swojego dziecka – mówi dr n. med. Grzegorz Hudzik, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach
Fundacja TVS od momentu wybuchu wojny za wschodnią granicą pomaga Ukraińcom. Teraz ruszyła akcja, która ma na celu zachęcenie ich do dbania o zdrowia swoje i bliskich.
– Kampania edukacyjna informująca o tym, że dzieci powinny się zaszczepić. Żeby były bezpieczne i wolne od chorób zakaźnych. Chcemy, żeby były to dzieci ukraińskie i żeby ten standard był dostosowany do naszych standardów – mówi Małgorzata Piechoczek, dyrektorka Telewizji TVS.
Od marca do listopada Fundacja Telewizji TVS będzie prowadziła kwalifikację chętnych na indywidualne konsultacje medyczne z lekarzem internistą w formie teleporady, które odbywać będą się raz w miesiącu. Co ważne, wszystkie szczepienia są bezpłatne.
Autor: