Czekają nas anomalie pogodowe. Nadciąga El Niño
Nad Pacyfik nadciąga El Niño. Eksperci ostrzegają, że skutki tego zjawiska mogą być odczuwalne w różnych częściach świata, także w Polsce.
El Niño to zjawisko polegające na podwyższeniu temperatury wody. Rozpoczęło się ono na przełomie lutego i marca, ale prognozy mówią o kolejnych wzrostach w tym roku. Wody oceaniczne mają być cieplejsze o nawet 2 stopnie Celsjusza.
Weekly Nino 1+2 sea surface temperature anomalies are a whopping +2.7°C this week. These are the warmest weekly anomalies in this region since week centered on July 15, 2015. Potential for #ElNino development continues to increase. pic.twitter.com/oHAPymOqlI
— Philip Klotzbach (@philklotzbach) April 10, 2023
Efektem działania El Niño będzie ocieplenie wód, więc ziemia może się „zagotować”, a żywioły przybrać swoją naprawdę ekstremalną formę. U wybrzeży Ameryki Południowej mają wystąpić m.in. zwiększone parowanie oceanu, niskie ciśnienie, dużo opadów, których konsekwencją będą np. wspomniane wyżej powodzie.
W Europie (m.in. w Polsce) anomalia ta może w najbliższym czasie doprowadzić do rekordowych fal upałów oraz ogólnie do „niestabilnej pogody”. Z kolei w takich rejonach jak np. Afryka mogą to być na zmianę susze oraz powodzie.
Bez zaskoczenia, GloSea6 z UKMO też zobaczył tę cieplutką równikową falę Kelvina na Pacyfiku i wzmocnił prognozowane El Niño https://t.co/uFrHRQ6u2k pic.twitter.com/Vyf51h9KCz
— Doskonale Szare (@DoskonaleSzare) April 12, 2023
El Niño może być przyczyną kolejnych rekordów ciepła w Polsce.
– Prognozuję ok. 15 proc. szans na nowy rekord w 2023 roku […] A jeśli do końca 2023 r. będziemy w El Niño, to prawie na pewno w 2024 r. padnie nowy rekord – przyznał, cytowany przez „Fakt” Gavin Schmidt z Instytutu Goddarda.
Dotychczasowy rekord krajowy padł 26 czerwca 2019 roku. Wówczas w miejscowości Radzyń w woj. lubuskim termometry zanotowały 38,3 stopni Celsjusza. 19 czerwca 2022 roku rekord ten został wyrównany w Słubicach (woj. lubuskie).
Źródło: Radio ZET, IMGW