Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Nowa atrakcja turystyczna w Wiśle Małej

Wsłuchać się w ptaków śpiew i obserwować ich lęgi od wtorku już oficjalnie można z wieży widokowej postawionej przy Zbiorniku Goczałkowickim. To nowa atrakcja turystyczna, wzniesiona na wysokość 15  ma służyć nie tylko promocji regionu, ale również miłośnikom natury i ornitologom. Bowiem goczałkowicki zbiornik to doskonałe pod względem walorów przyrodniczych, w którym odnajduje się wiele gatunków ptaków.

 

–Możemy kontrolować, jak dużo różnych gatunków migruje. Często są to rzadkie gatunki nawet w skali Polski, więc na pewno obserwacje będą lepszej jakości, ponieważ mamy większy zasięg obserwacyjny. No i ponadto sama ptasia beczka, która jest znaczącym miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych na Śląsku. Ona powstała w głównej mierze dla rybitwy rzecznej, natomiast ogromnym zaskoczeniem były lęgi mewy czarnogłowej – było aż czternaście par, co jest ewenementem na skalę naszego kraju – mówi Karolina Skorb, prezes zarządu Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Ewenementem są również działania województwa śląskiego, podejmowane na rzecz ochrony środowiska, elementem których jest między innymi platforma widokowa. Zrealizowana w ramach projektu LIFE, którego jednym z zasadniczych zadań jest tworzenie właśnie infrastruktury turystycznej oraz edukowanie w temacie ochrony ptactwa w Dolinie Górnej Wisły. Jak się okazuje, to właśnie region śląski jest jednym z przodujących w skali kraju.

–Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zrealizowała dwa projekty LIFE, jako beneficjent kodujący. To jest naprawdę duży sukces i nie ma drugiej takiej regionalnej dyrekcji w Polsce. Natomiast województwo śląskie – jako samorząd województwa – jako jeden z trzech samorządów wojewódzkich w Polsce realizuje bardzo skomplikowany, wymagający projekt strategiczny LIFE „Śląskie. Przywracamy Błękit” – mówi Andrzej Muter, kierownik wydziału LIFE NFOŚiGW.

Będący największym w Europie projektem ochrony powietrza. A ochronie środowiska ma sprzyjać również nowo powstała wieża widokowa, z pozycji której możliwe będzie monitorowanie działań kłusowniczych i rybactwa. To pozwoli, m. in. utrzymać odpowiednią jakość wody Jeziora Goczałkowickiego.

–Wyjątkowego obszaru Natura 2000, bo ustanowionego jako pierwszy w granicach naszego województwa. Wyjątkowego, bo miejsce to upodobało sobie aż 29 gatunków ptaków z pierwszego załącznika dyrektywy ptasiej i wyjątkowego, bo wybrały miejsce, które tak naprawdę zostało stworzone przez człowieka – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

I dlatego to człowiek powinien brać za nie odpowiedzialność. Platforma widokowa zlokalizowana jest pomiędzy Wisłą Wielką, a Strumieniem przy drodze wojewódzkiej 939.

Wieża widokowa w Wiśle Małej/Silesia Flesz TVS

 

Fatima Orlińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button