Ranking szkół rozwijających życiowe umiejętności. W nim 78 ze Śląska
W tym rankingu wyniki testów nie mają znaczenia. To, co się liczy, to zaangażowanie szkoły we wspieranie uczniów w nabywaniu kompetencji miękkich, takich jak współpraca, empatia i praca zespołowa. Zwycięzcą tegorocznego Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii zostało liceum z Siemianowic Śląskich. W zestawieniu znalazło się łącznie 78 szkół z województwa śląskiego.
Pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Zwolnieni 2024 z Teorii zajęło III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum im. Piotra Kołodzieja w Siemianowicach Śląskich. W zestawieniu wyróżniono 458 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Poza szkołą z Siemianowic Śląskich, która zajęła pierwsze miejsce, w rankingu znalazło się także 77 innych szkół z woj. śląskiego. Są to placówki, które dają młodzieży wsparcie i przestrzeń na działania społeczne i skutecznie odpowiadają na największe problemy polskiej edukacji, takie jak nadmiar nauki pamięciowej i brak praktycznych umiejętności (wg CBOS 2023 r.), oferując uczniom możliwość działania w praktyce.
Otwarci na zmianę w edukacji
Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii został ogłoszony na tegorocznym, dziesiątym Wielkim Finale, który przebiega pod hasłem „Otwarci na zmianę” i jest połączony z kampanią społeczną z robotem Prymusem w roli głównej. Przeprowadzony przez Fundację eksperyment, zadaje kluczowe pytanie: czy sztuczna inteligencja może zdać maturę? Okazuje się, że tak! Prymus potrzebował na to około 30 minut, podczas gdy uczniowie mają na to 240 minut. Akcja ma na celu budować świadomość, że rozdźwięk między szkołą a rzeczywistością staje się coraz większy. To właściwy moment na podjęcie konkretnych działań. W ramach akcji Fundacja zainicjowała list otwarty, w którym wskazuje pilność zmian w polskim systemie edukacji. List podpisało już ponad 1800 osób, w tym sygnatariusze ze świata biznesu, kultury, sztuki czy akademii. – Chcemy, aby w codziennej nauce w szkole było więcej czasu na aktywności praktyczne, które pozwolą zdobyć kompetencje miękkie potrzebne w przyszłości młodym ludziom w życiu osobistym i zawodowym. W szkole spędzamy kilkanaście pierwszych lat życia i ona formułuje nasze nastawienie do świata i myślenie o nas samych, dlatego zachęcamy do wspierania idei otwarcia edukacji na zmianę w tym kierunku – mówi Rafał Flis, wiceprezes Fundacji Zwolnieni z Teorii. Twórcy listu wskazują, że kompetencje miękkie, aby były traktowane poważnie, należy uwzględnić na maturze i podczas rekrutacji na studia. – Te kompetencje są już nie tylko uznawane, ale i poszukiwane przez pracodawców, więc powinniśmy ich nauczać od momentu pójścia do szkoły aż do zakończenia studiów – dodaje Flis. Podpisy są zbierane na stronie otwarcinazmiane.pl.
Decyzja do podjęcia
W większości rankingów szkół liczą się głównie wyniki matur i sukcesy w olimpiadach. Fundacja Zwolnieni z Teorii oferuje inne podejście, inspirując młodych ludzi do realizacji projektów społecznych w ramach olimpiady. W tym roku rekordowo ponad 27 tys. uczniów z całej Polski, w tym ze Śląska, podjęło się realizacji projektów, rozwiązując problemy takie jak brak świadomości ekologicznej czy zły stan psychiczny pacjentów. Przy wsparciu nauczycieli około 7,5 tys. uczniów ukończyło projekty, a szkoły wspierające te inicjatywy zdobyły miejsca w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2024.
Z najnowszego badania Pracuj.pl z 2024 r. wynika, że większość przedstawicieli pokolenia Z (64 proc.) uważa, że na rynku maleje rola formalnego wykształcenia, a rośnie rola praktycznych umiejętności. Z tą tezą zgadza się 62 proc. badanych w wieku 25-34 lata. – To nie zdejmuje jednak z systemu edukacji konieczności przygotowania młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. W dobie rozwoju sztucznej inteligencji, szybkiego dostępu do informacji i technologii na znaczeniu rosną umiejętności miękkie, których długo nie będą w stanie zastąpić roboty czy AI – mówi Anna Goreń, Starsza Specjalistka PR i CSR z Pracuj.pl.
Umiejętności na wagę złota
Jednym z nagrodzonych Złotym Wilkiem projektów był „EkoZwierz”. To śląski projekt, którego celem było zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób dbamy o zwierzęta domowe. Młodzież poprzez media społecznościowe edukowała właścicieli zwierząt domowych o ekologicznych alternatywach pokazując, że ekologia i opieka nad zwierzętami mogą iść w parze. – Udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii był dla mnie ogromną lekcją życia. Projekt EkoZwierz stał się moją areną do wprowadzania realnych zmian, inspirując i edukując ludzi, jak żyć w zgodzie z naturą. Każda rozmowa, każdy artykuł, który pisałam, i każdy post, który udostępniałam na naszych kanałach społecznościowych, był krokiem w stronę budowania świadomości ekologicznej. To doświadczenie pokazało mi, że moje działania mają realny wpływ na świat i mogą inspirować innych do zmiany swojego podejścia do natury – mówi Emilia Maciąg, uczennica z Akademickiego Dwujęzycznego Liceum Oxford Secondary School w Bielsku-Białej, współtwórczyni projektu. W ciągu 10 lat Olimpiady Zwolnieni z Teorii ukończonych zostało blisko 8 tys. projektów, które umożliwiły młodym ludziom zdobycie uniwersalnych kompetencji przyszłości niezbędnych w życiu.
Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii oraz Złote Wilki zostały ogłoszone 23 maja podczas Wielkiego Finału 2024, który odbył się w Warszawie. To wydarzenie organizowane przez Fundację Zwolnieni z Teorii. Współorganizatorem jednej ze stref na wydarzeniu – Strefy dla Nauczycieli_ek i Dyrektórów_ek – jest Fundacja Empiria i Wiedza. Partnerami Fundacji są m.in. ING Bank Śląski, Pracuj.pl, Allegro, Bank Gospodarstwa Krajowego. Wydarzenie odbyło się się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec, na którym organizatorów gościł Totalizator Sportowy. Pełna lista Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2024 znajduje się na stroniewww.ranking.zwolnienizteorii.pl.
Zwolnieni z Teorii
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.