Silesia Flesz najnowsze informacje

Jest apel ws. Wszystkich Świętych. Dotyczy cmentarzy

Unia Metropolii Polskich wraz z Polską Radą Ekumeniczną oraz Inicjatywą (Nie)zapomniane cmentarze wystosowały „Apel o ekologiczną refleksję podczas obchodów Wszystkich Świętych”. Cmentarze i ekologia? I owszem! Co chodzi?

Niestety, cmentarze i ekologia niezbyt dobrze się ze sobą kojarzą. Każdego roku nekropolie toną w trudnych do przetworzenia śmieciach, takich jak znicze i sztuczne kwiaty. Zalegają one w kontenerach na odpady, a nawet obok nich. Warto zatem mieć na uwadze dbałość o środowisko.

Pamięć o zmarłych i troska o środowisko mogą iść w parze. Inicjatywa zrzesza m.in. historyków, społeczników, którzy dbają o opuszczone cmentarze oraz ekspertów, którzy przygotowali społeczny projekt prawa pogrzebowego. Wszyscy promujemy ekologiczne formy upamiętnienia. Zamiast nadmiaru zniczy i sztucznych kwiatów zachęcamy do symbolicznego znicza i naturalnej wiązanki – przekazała dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń z Inicjatywy (Nie)zapomniane cmentarze, pomysłodawczyni apelu.

Ekologiczne rozwiązania na cmentarzach

Na wielu cmentarzach funkcjonują ekologiczne rozwiązania, które raz użytym przedmiotom dają drugie życie w myśl idei zero waste. Ustawiono tam brązowe pojemniki przeznaczone do składowania odpadów zielonych biodegradowalnych, tj.: gałęzi drzew i krzewów, skoszonej trawy, liści, kwiatów, kory itp. Nie należy wrzucać do nich takich przedmiotów, jak opakowania foliowe, doniczki, ziemia oraz pozostałości po wiązankach pogrzebowych, czyli wstążek, szarf i drutów.

W opublikowanym apelu znalazł się komentarz Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku i prezesa Unii Metropolii Polskich. Zwrócił on uwagę na to, że dbanie o ekologię powinno stać się nieodłącznym elementem wizyt na cmentarzach.

Troska o środowisko powinna być integralną częścią naszego codziennego życia, a cmentarze nie są tutaj wyjątkiem. Wprowadzanie zasad selektywnej zbiórki odpadów, ograniczanie liczby zniczy i sztucznych kwiatów oraz promowanie naturalnych form dekoracji nagrobków to kroki, które pozwolą nam uczcić pamięć bliskich, dbając jednocześnie o planetę – zaznaczył Tadeusz Truskolaski

Podobną opinię wyraził bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Pamięć o zmarłych jest ważna, bo jako chrześcijanie wierzymy, że łączy nas z nimi nie tylko przeszłość, ale też przyszłość – będziemy z nimi dzielili wieczność. Ważne jest też to, w jakich warunkach będą żyły przyszłe pokolenia na Ziemi, która została nam podarowana przez Boga – przekazał bp Andrzej Malicki. – Apel ma zachęcić do upamiętniania zmarłych w sposób ekologiczny, by dbać o przyszłe pokolenia. Nakaz miłości bliźniego to także okazywanie wdzięczności tym, którzy zmarli i troska o przyszłość naszych wnuków. Pamiętajmy – dla naszych bliskich liczy się nasza pamięć, a nie ilość przedmiotów pozostawionych na grobie – podkreślał duchowny.

W dokumencie przedstawiono kilka propozycji, w jaki sposób bliscy mogą upamiętnić swoich zmarłych, dbając o środowisko:

  • zapal jedną lampkę – nie potrzeba wielu zniczy, aby wyrazić szacunek,
  • wybierz naturalne dekoracje – gałązki, suszone kwiaty czy owoce jesieni są piękne i ekologiczne,
  • zrób stroik samodzielnie – używaj naturalnych materiałów, unikaj plastiku,
  • wybieraj szklane znicze lub stwórz własny z wosku pszczelego lub sojowego,
  • segreguj odpady – zwracaj uwagę, gdzie wyrzucasz wypalone znicze i sztuczne kwiaty.

Źródło: Unia Metropolii Polskich wraz z Polską Radą Ekumeniczną oraz Inicjatywą (Nie)zapomniane cmentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button