KrajRegion

1 sierpnia wchodzi w życie umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem

Wietnam jest z jednym z najszybciej rozwijających się państw świata, z prawie 100-milionową ludnością i dynamicznie rosnącą klasą średnią. Celem EVFTA jest ułatwienie handlu między UE, w tym Polską a Wietnamem. Wartość wymiany towarowej między całą UE a Wietnamem sięga niemal 50 mld EUR rocznie, a w przypadku usług – prawie 4 mld EUR.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Wietnam, który już obecnie jest największym partnerem handlowym Polski w krajach ASEAN, może być dla polskich przedsiębiorców bramą do całej Azji Południowo-Wschodniej. Z kolei Polska jest dla Wietnamu atrakcyjna jako punkt wejścia na rynek Unii Europejskiej.

W 2019 r. obroty handlowe Polski z Wietnamem wyniosły 3,48 mld USD. W 2019 r. w polskim eksporcie do Wietnamu dominowały artykuły rolno-spożywcze o wartości 167 mln USD stanowiące 48,7% eksportu. Kolejne pozycje zajmowały wyroby przemysłu elektromaszynowego – 19,4%, wyroby przemysłu chemicznego – 16,3% oraz wyroby metalurgiczne – 11,3%.

Co sprawia, że Wietnam jest dla polskich przedsiębiorców atrakcyjny?

  • Dobrze zorganizowana diaspora wietnamska w Polsce.
  • Ze względów historycznych Polska traktowana jest przez władze Wietnamu i Wietnamczyków jako kraj tradycyjnie zaprzyjaźniony. Wśród wietnamskich elit jest około 4 tysiące absolwentów polskich uczelni.
  • Wietnam może być jednym z beneficjentów rywalizacji handlowej między USA i Chinami oraz rosnących kosztów pracy w Chinach, m.in. poprzez dalsze przenoszenie produkcji z Chin do Wietnamu.

Postanowienia Umowy są wiążące dla państw członkowskich UE, w tym Polski, od dnia wejścia jej w życie, czyli od 1 sierpnia 2020 r.

Główne postanowienia

  • Umowa zakłada ostateczną liberalizację ceł dla 99% obrotu handlowego między UE i Wietnamem. Pozostały 1% zostanie częściowo zliberalizowany przez wprowadzenie kontyngentów taryfowych.
  • Z chwilą wejścia w życie Umowy, zostanie zniesione 65% ceł na unijne towary importowane do Wietnamu (pozostałe cła zostaną zniesione stopniowo w ciągu maksymalnie 10 lat) oraz 71% ceł na wietnamskie towary importowane do UE (pozostałe cła zostaną zniesione stopniowo w ciągu maksymalnie 7 lat). Okresy przejściowe obejmą najbardziej wrażliwe towary, w tym m.in. wyroby włókiennicze i obuwie.
  • UE nie otworzy rynku całkowicie na import z Wietnamu w przypadku wrażliwych produktów rolnych. Dla produktów tych określone zostały kontyngenty bezcłowe i będą one dotyczyć ryżu, kukurydzy, czosnku, grzybów, jaj, cukru i produktów o wysokiej zawartości cukru, skrobi z manioku, innych rodzajów zmodyfikowanej skrobi, etanolu, surimi i tuńczyka w puszkach.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
Katowice zapowiadają pozew do sądu za marsz nacjonalistów
Fundacja TVS z pomocą dla Hospicjum Cordis. W czasie epidemii koronawirusa potrzebne jest wszystko!
Kopalnie PGG dostały 9 nowych koncesji na wydobycie. Dla których kopalni? [WIDEO]

 

źr. Ministerstwo Rozwoju

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close