REKLAMA
Kategorie

10 lat, 10 milionów złotych. Śląski Fundusz Filmowy obchodzi rocznicę powstania [WIDEO]

Śląski Fundusz Filmowy – pierwszy w Polsce fundusz filmowy o zasięgu wojewódzkim obchodzi swoje dziesięciolecie

 

W 2008 roku m.in. dzięki otwartości władz samorządowych województwa śląskiego powstał Śląski Fundusz Filmowy, którego funkcjonowanie powierzono Instytucji Filmowej Silesia Film. Przez 10 lat działania zainwestowano w jego działalność ponad 10 milionów zł.

-Funkcjonowanie tego funduszu i Instytucji Filmowej Silesia Film to dowód naszego myślenia o kulturze. Myślimy o niej w sposób perspektywiczny, udało się w tym czasie zrealizować sześćdziesiąt filmów, a wśród nich produkcje nagradzane w Polsce i za granicą. To dobrze zainwestowane pieniądze, zajmują się tym profesjonaliści i jestem przekonany, że nie ma lepszej promocji regionu niż poprzez kulturę czy kino właśnie – mówił członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Śląski Fundusz Filmowy – pierwszy w Polsce fundusz filmowy o zasięgu wojewódzkim obchodzi swoje dziesięciolecie (fot.slaskie.pl)

W ciągu dziesięciu lat funkcjonowania wsparciem funduszu zostało objętych sześćdziesiąt filmów, które w polskich kinach obejrzało prawie trzy miliony widzów. Wśród najbardziej znanych tytułów są: „Kongres” Ariego Folmana – nagrodzony przez Europejską Akademię Filmową, „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida – nagrodzony na festiwalu w Gdyni, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy – nagradzany na festiwalach w Montrealu, w Moskwie oraz w Gdyni, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy – nagradzany na festiwalach w Chicago, Shanghaju oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, „Demon” Marcina Wrony – nagradzany na festiwalach w Austin oraz w Brukseli, „Zimna wojna” – najnowszy film laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego. W fazie produkcji i postprodukcji jest kilka kolejnych tytułów, w tym m.in. „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego i „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego.

-Reprezentuję twórców, którzy dzięki temu wsparciu mogli zrealizować swoje produkcje. Ten czynnik finansowy jest niezwykle ważny, ale równie istotna jest atmosfera pracy, a dzięki staraniom zespołu Instytucji Filmowej Silesia Film otrzymujemy wsparcie w wielu aspektach naszej pracy, przez kontakty z samorządami, po wsparcie logistyczne. Sam jestem Ślązakiem i staram się walczyć ze stereotypami dotyczącymi tego regionu. Przez lata był postrzegany jako pustynia kulturalna, a teraz wywodzą się stąd uznani i nagradzani reżyserzy, którzy szukają tu dynamicznych miejsc i atrakcyjnych lokalizacji, a nie jak kiedyś biedy i braku perspektyw – przekonywał reżyser Maciej Pieprzyca.

Jak podkreślali uczestnicy konferencji, dzięki istnieniu Śląskiego Funduszu Filmowego i Śląskiej Komisji Filmowej nasz region stał się atrakcyjny dla producentów filmowych. Każdego roku powstaje tu kilkanaście filmów związanych, przez tematykę lub miejsce realizacji, z województwem śląskim. Ich realizacja przynosi wymierne korzyści nie tylko promocyjne, ale też ekonomiczne, oferując pracę dla związanych z naszym regionem przedsiębiorców – nie tylko ludzi kina, ale także usługodawców, aktorów, statystów. Nieoceniona jest również wartość promocyjna wynikająca ze wsparcia produkcji filmowej. Realizowane w naszym regionie filmy pokazują widzom w całej Polsce i na świecie, jak różnorodne jest województwo śląskie.

Śląski Fundusz Filmowy – pierwszy w Polsce fundusz filmowy o zasięgu wojewódzkim obchodzi swoje dziesięciolecie (fot.slaskie.pl)

-Staramy się, żeby te produkcje reprezentowały nasz region w Polsce i za granicą. Chcemy się ciągle rozwijać, dlatego ogłaszamy już jedenasty nabór wniosków do Śląskiego Funduszu Filmowego, który zakończy się w marcu. Jesteśmy przekonani, że ten jedenasty rok działalności przyniesie nam kolejne tytuły, z których wszyscy będziemy dumni – mówiła Patrycja Młynarczyk, kierownik Śląskiej Komisji Filmowej.
(źr:slaskie.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button