RegionWiadomość dnia

Szczepienia na grypę, ospę, walka z próchnicą. NFZ sfinansuje programy zdrowotne w woj.śląskim [WIDEO]

Szczepienia przeciwko grypie, profilaktyka próchnicy, wad wzroku i słuchu- to tylko niektóre z badań, które już niedługo będzie można wykonać w województwie śląskim za darmo. Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał umowy z 23 gminami i powiatami na dofinansowanie programów profilaktyki prozdrowotnej.

 

-Najczęstsze programy to szczepienia przeciwko grypie, to taki typowy program profilaktyczny, ale również brodawczak ludzki HPV u dziewczynek, próchnica, ale są też nietypowe: np. leczenie wad postawy, leczenie wzroku u dzieci szkoły podstawowej, albo leczenie obrzęku limfatycznego – mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego OW NFZ.

Szczepienia na grypę, ospę, walka z próchnicą. NFZ sfinansuje programy zdrowotne w woj.śląskim

W tym roku NFZ dofinansuje 43 programy. Najwięcej, bo 7, realizowanych będzie w Chorzowie. –Wiadomo, że miasto poprzemysłowe pociąga za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych wśród mieszkańców i dlatego kładziemy bardzo duży nacisk na te właśnie programy profilaktyczne prozdrowotne, które mają nas uratować przed ewentualnym zajściem w choroby – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Dofinansowanie dla Chorzowa to ok. 330 00 zł, drugie tyle dołoży miasto. Wśród programów znajdzie się między innymi szczepienie chroniące przed ospą wietrzną, które refundowane jest jedynie do 3. roku życia pacjenta i to tylko dla wybranej grupy dzieci. M.in. tych chodzących do żłobka. Inni za szczepienie muszą płacić 400 zł. -Ospa oprócz powikłań takich typowych może powodować zapalenie móżdżku, mózgu, zapalenie płuc, daje spadek odporności i czasami po chorobie dziecko wraca do grupy rówieśników i przynosi od nowa wszystkie przeziębienia, które znów kończą się zapaleniem uszu, płuc, wyłączają dziecko z życia, z grupy, rodziców z pracy – mówi Joanna Sowula, pediatra, TOMMED.

Szczepienia na grypę, ospę, walka z próchnicą. NFZ sfinansuje programy zdrowotne w woj.śląskim

Szczepionka wykonywana jest dwukrotnie i chroni przed chorobą przez całe życie. -Mój mąż przechodził ospę jako osoba już dorosła. No i to było straszne, okropnie wyglądał, więc im starsza osoba tym gorzej to przechodzi. Tylko takie malutkie dzieci łagodnie przechodzą ospę – mówi Małgorzata Cieślar, mama. Placówki wykonujące szczepienia, badania i szkolenia wyłonione zostaną w przetargu. Na dofinansowanie programów NFZ przeznaczył 1 mln 870 tys. zł. (Martyna Mikołajczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close