Bieg po Nowe Życie długo czekał na wiślański 10 jubileusz. Największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów odbędzie się 12 czerwca.
10. edycja wydarzenia w Wiśle, a 18. w historii, mimo wielu przeciwności wraca w Beskidy, i co najważniejsze do znanej i lubianej formuły. Na symbolicznej trasie marszu nordic walking wystąpią jak zawsze osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele świata medycyny oraz osoby znane z ekranów telewizyjnych, świata filmu, teatru, estrady, sportu czy mediów. Bieg po Nowe Życie – największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów odbędzie się 12 czerwca.
Jubileusz z powodu pandemii będzie skromniejszy niż planowaliśmy, ale najważniejsze jest to, że możemy się spotkać i promować idee, które przyświecają Biegowi po Nowe Życie – cieszy się Przemysław Saleta – ambasador i współtwórca wydarzenia.
Pierwsze sztafety zobaczymy na starcie kilka minut po 12:00.
Pandemia dotknęła polską transplantologię, tak jak inne dziedziny medycyny. W 2020 roku we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono1180 narządów od zmarłych dawców. W 2019 roku były to 1473 narządy. Przeszczepiono o 190 mniej nerek, o 67 wątrób, o 6 płuc. Na tym samym poziomie utrzymało się tylko przeszczepianie serc. Wykonano też o 14 przeszczepień mniej od żywych dawców. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie jest obecnie1762 pacjentów. Najwięcej, bo 974 pacjentów czeka na nową nerkę, aż 408 na nowe serce. Mówienie o transplantologii, przekonywanie i edukacja są potrzebne jak nigdy dotąd – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie. Szykujemy się na przyjazd wielu znakomitych autorytetów z dziedziny transplantologii i nie tylko. Będą więc lekarze różnych specjalności i koordynatorzy transplantacyjni. Staramy się, by jak najszerzej były reprezentowane polskie ośrodki przeszczepiające narządy – dodaje Pilarz.
18. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 12 czerwca o 12:00 na rynku w Wiśle.
źródło: materiały prasowe