KrajRegionSportZdrowie

18. Bieg po Nowe Życie otwiera lato. Warto było czekać!

Bieg po Nowe Życie długo czekał na wiślański 10 jubileusz. Największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów odbędzie się 12 czerwca.

 

10. edycja wydarzenia w Wiśle, a 18. w historii, mimo wielu przeciwności wraca w Beskidy, i co najważniejsze do znanej i lubianej formuły. Na symbolicznej trasie marszu nordic walking wystąpią jak zawsze osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele świata medycyny oraz osoby znane z ekranów telewizyjnych, świata filmu, teatru, estrady, sportu czy mediów. Bieg po Nowe Życie – największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów odbędzie się 12 czerwca.

Jubileusz z powodu pandemii będzie skromniejszy niż planowaliśmy, ale najważniejsze jest to, że możemy się spotkać i promować  idee, które przyświecają Biegowi po Nowe Życie – cieszy się Przemysław Saleta – ambasador i współtwórca wydarzenia.

Pierwsze sztafety zobaczymy na starcie kilka minut po 12:00.

Pandemia dotknęła polską transplantologię, tak jak inne dziedziny medycyny. W 2020 roku we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono1180 narządów od zmarłych dawców. W 2019 roku były to 1473 narządy. Przeszczepiono o 190 mniej nerek, o 67 wątrób, o 6 płuc. Na tym samym poziomie utrzymało się tylko przeszczepianie serc.  Wykonano też o 14 przeszczepień mniej od żywych dawców. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie jest obecnie1762 pacjentów. Najwięcej, bo 974 pacjentów czeka na nową nerkę, aż 408 na nowe serce. Mówienie o transplantologii, przekonywanie i edukacja są potrzebne jak nigdy dotąd – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie. Szykujemy się na przyjazd wielu znakomitych autorytetów z dziedziny transplantologii i nie tylko. Będą więc lekarze różnych specjalności i koordynatorzy transplantacyjni. Staramy się, by jak najszerzej były reprezentowane polskie ośrodki przeszczepiające narządy – dodaje Pilarz.

18. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 12 czerwca o 12:00 na rynku w Wiśle.

Bieg po Nowe Życie - 12.06.2021 Wisła
Bieg po Nowe Życie – 12.06.2021 Wisła

 

 

 

 

 

źródło: materiały prasowe
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close