AlarmKrajRegionWiadomość dnia

35 rocznica pacyfikacji Kopalni Wujek: NBP wybije specjalną monetę [ZDJĘCIA]

Moneta 10 zł, wybita z okazji 35 rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek trafia do obiegu w środę, 14 grudnia. To wyjątkowa, srebrna moneta kolekcjonerska. -W grudniu 1981 roku, w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego, zastrajkowało ponad sto zakładów pracy – przypomina Grzegorz Majchrzak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, konsultant merytoryczny monety. – Wśród nich znalazła się katowicka kopalnia „Wujek”, która została brutalnie spacyfikowana. Od kul funkcjonariuszy ZOMO zginęło dziewięciu górników, a 23 postrzelono. Jak później ustalono, nie stwarzali oni zagrożenia dla strzelających milicjantów – dodaje.

 

Rewers monety przedstawia wizerunek krzyża z dziewięcioma górniczymi lampkami, symbolizującymi zamordowanych górników, oraz wizualizację wyłomu w murze otaczającym kopalnię, przez który wkroczyli milicjanci. Awers to wizerunek szybu Krakus w kopalni „Wujek”. Monetę, zaprojektowaną przez Dobrochnę Sarajewską, będzie można nabyć od 14 grudnia 2016 roku w kasach i sklepie internetowym Narodowego Banku Polskiego w cenie 110 zł. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie internetowej NBP.

 

Nową monetę zobaczycie także w TVS! Już w czwartek, 15 grudnia, Bartosz Łuczywo z katowickiego oddziału Narodowego Banku Polskiego będzie gościem programu Cafe Silesia o godz. 17:05.

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close