RegionWiadomość dnia

350 nowych miejsc parkingowych! Ruda Śląska uśmiecha się do kierowców [ZDJĘCIA]

Od początku 2016 r. do tej pory w mieście powstało już ponad 30 miejsc parkingowych. – Wiemy, że mieszkańcy oczekują większej liczby miejsc parkingowych, szczególnie na terenach zabudowy wielorodzinnej, dlatego budujemy parkingi tam, gdzie jest to możliwe – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Trzeba pamiętać, że zgodnie z przepisami nie możemy budować parkingów nie na swoim gruncie – przypomina. W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięty został przetarg na budowę parkingu przy cmentarzu komunalnym przy ul. 1 Maja w dzielnicy Halemba. – Miejsca dla około 100 samochodów powstaną na przylegającej do cmentarza działce, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod garaże i parkingi – mówi Janusz Podolski z Wydziału Inwestycji UM. – Oprócz samego parkingu wykonane zostaną także zieleńce i oświetlenie. Koszt inwestycji to prawie 812 tys. zł, a wykonawca na jej realizację ma czas do końca roku – dodaje.

 

Rozstrzygnięty jest już także przetarg na budowę parkingu na 96 samochodów przy ul. Gwareckiej w dzielnicy Bykowina. – Miejsca parkingowe wykonane zostaną z geokraty wypełnionej mieszanką piasku i humusu. Inwestycja obejmie także odwodnienie, oświetlenie oraz wykonanie nawierzchni dróg wewnętrznych i chodników – wylicza Mariusz Pol z Wydziału Dróg i Mostów. Warte 467 tys. zł przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca tego roku. Trwają już prace związane z wybrukowaniem 16 miejsc przy cmentarzu w Kłodnicy. To zadanie realizowane jest w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Koszt to prawie 98 tys. zł, a termin zakończenia to wrzesień br. W toku jest procedura przetargowa dla parkingów przy Szkole Podstawowej nr 13 w dzielnicy Bielszowice (30 miejsc), ul. Czapli w dzielnicy Orzegów (28 miejsc), ul. Chrobrego w dzielnicy Bykowina (55 miejsc) oraz ul. Czempiela w dzielnicy Ruda (31 miejsc).

 

Trwa też opracowanie dokumentacji dla kolejnego zadania w ramach budżetu obywatelskiego – budowy parkingu przy ul. ks. Niedzieli 61 w dzielnicy Bielszowice. – Czekamy na pozwolenie na wycinkę drzew – informuje Sławomir Drożdżał z Wydziału Dróg i Mostów. – W związku z wprowadzoną 1 stycznia tego roku zmianą przepisów decyzję tę wydaje marszałek województwa. Wpływa do niego wiele wniosków, więc na odpowiedź musimy poczekać do końca września. Do tego czasu musieliśmy przedłużyć termin wykonania dokumentacji – tłumaczy. Opracowywana jest też dokumentacja dla przyszłych parkingowych inwestycji w Rudzie Śląskiej – przy Plantach Kowalskiego w dzielnicy Nowy Bytom oraz ul. Gierałtowskiego, Zwycięstwa i Żeromskiego w dzielnicy Ruda. Do tej pory w 2016 roku wybudowano 31 miejsc parkingowych – 3 przy ul. Grodzkiej/1 Maja, 20 przy ul. Ballestremów i 8 przy ul. Szpaków. W 2015 roku miasto wybudowało 122 miejsca parkingowe, a w 2014 roku – 114 miejsc.

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close