Wiadomość dnia

4 tysiące eksponatów, ćwierć miliona gości. Muzeum Śląskie podsumowało 2019 rok

Prawie 255 tysięcy odwiedzających, ponad 4000 pozyskanych eksponatów, 1420 godzin zajęć edukacyjnych i 286 wolontariuszy, którzy przepracowali łącznie 546 dni roboczych. Tak w liczbach wygląda podsumowanie rocznej działalności Muzeum Śląskiego w Katowicach. Zdaniem dyrektor placówki poprzeczka była ustawiona bardzo wysoko.

 

 

PRZERAŻAJĄCE! TOP 5 Silesia Flesz: Starsi ludzie oddawani do szpitali na święta jak rzeczy!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Chcieliśmy w tym roku bardzo mocno popracować nad pozyskiwaniem nowych projektów do kolekcji i tu naprawdę każdy z działów stanął na wysokości zadania, korzystając ze swoich kontaktów i też eksplorując rynek antykwaryczny. Też zwykły, taki jak targi staroci i udało się zgromadzić naprawdę ważne obiekty dla naszej kultury materialnej – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Powiązane artykuły

Wśród najnowszych eksponatów Muzeum Śląskiego znalazła się między innymi kolekcja rysunków Tadeusza Kantora, które artysta stworzył od 1943 do 1988 roku.

 

-Do tej pory w naszej kolekcji prac Tadeusza Kantora było bardzo niewiele. Mieliśmy jeden tytuł repertuarowy – bardzo ważny – Balladynę, który realizowano w Teatrze Bagatela w Krakowie i kilka pojedynczych prac Teatru Starego. Natomiast nie mieliśmy żadnych prac, charakterystycznych dla najważniejszego okresu artysty, czyli Teatru Cricot 2. Ta kolekcja, którą żeśmy pozyskali to 21 rysunków. Wydawałoby się niewiele, ale jest to prawdziwa, ważna reprezentacja całej twórczości kantorowej – mówi Sylwia Ryś, pełnomocnik dyrektora ds. Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Cennym nabytkiem są także katowickie neony z lat 60. i 70. XX wieku, które społecznicy ze Stowarzyszenia Moje Miasto uratowali przed zniszczeniem i przekazali w ręce Muzeum Śląskiego. Wśród nich zobaczyć będzie można m.in. neon Społem, czy Kino Millenium w Bogucicach.

 

-Te wszystkie neony, które udało nam się pozyskać- bo one znikały z dnia na dzień, w zasadzie bardzo często – trafiły w końcu w dobre ręce, pod dobry dach i tutaj w najbliższym czasie pod fachową opieką znajdując się będą z czasem cieszyć oko ponownie – mówi Dominik Tokarski, Stowarzyszenie Moje Miasto.

Wśród pozyskanych eksponatów znalazły się także m.in. fotografie z czasów I i II wojny światowej, zdjęcia z meczów piłkarskich z lat 60. i 70., prace artystów polskich i zagranicznych czy historyczne przedmioty użytku codziennego.

 

autor: Monika Lipiec

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zobacz nowy teledysk świąteczny Damiana Holeckiego, Tacjany i TVS!

Szopka nie z tego świata i konkurs na bombki, czyli ŚWIĘTA w chorzowskim skansenie [WIDEO]

Dni wolne w 2020 roku. Kiedy wziąć urlop, żeby mieć długi weekend? [DNI WOLNE, FERIE, WEEKENDY]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button