Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTygodnik TVS

43. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek

16 grudnia 2024 roku mija 43 rocznica największej zbrodni stanu wojennego. 16 grudnia 1981 roku na teren kopalni Wujek, gdzie trwał strajk górników, wkroczyły siły milicji, wojska i pluton specjalny Zomo. W kierunku strajkujących padły strzały. Zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

W poniedziałek 16 grudnia br. będziemy obchodzili 43. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach. W ramach uczczenia pamięci poległych górników w tym dniu o godzinie 11:00 na terenie Katowic przeprowadzony zostanie trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.

Strajk górników na kopalni Wujek

Już w nocy z 12 na 13 grudnia rozpoczęły się pierwsze aresztowania działaczy opozycyjnych, w tym m.in. Jana Ludwiczaka, którego zatrzymanie było bezpośrednim powodem rozpoczęcia strajku w kopalni „Wujek”. Podobnie było w kopalni „Manifest Lipcowy”.

16 grudnia, ówczesna władza postanowiła siłowo zdławić strajk. Do stłumienia obu tych strajków użyto broni palnej i ostrej amunicji. Na „Wujku” zginęło 9 górników. W wyniku pacyfikacji kopalni zginęli: Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Zenon Zając, Zbigniew Wilk, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński i Joachim Gnida. 23 górników zostało rannych, wielu odniosło lżejsze obrażenia.

Z 66 kopalń węgla kamiennego w Polsce strajkowało ponad 25. Na władze presję miał wywierać ówczesny minister górnictwa i energetyki gen. Czesław Piotrowski. Brutalne pacyfikacje miały górników przestraszyć. Jednak nie stało się tak w przypadku 14-dniowego strajku, który w KWK „Piast” zakończył się dopiero 28 grudnia 1981 r.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button