KrajRegionWiadomość dnia

Pod ziemią i w scenerii Sztolni Luiza. Rusza 5 Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego [PROGRAM]

Siedem bram Jerozolimy, piaskowe muzyczne impresje, Dmitry Sitkovetsky i Arto Noras na pięciolecie Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego. W sobotę, w Zabrzu rusza jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń tego roku w Polsce!

Ponad 200 artystów zgromadzonych na estradzie w postindustrialnej scenerii Sztolni Królowa Luiza przystąpi do wykonania monumentalnego dzieła Krzysztofa Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy na finał jubileuszowego, piątego Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu. Tym stosunkowo rzadko prezentowanym ze względu na gigantyczny aparat wykonawczy utworem już 29 września zadyryguje sam jego twórca.

Od 23 do 29 września trwać będzie w Zabrzu 5. Międzynarodowy Festiwal im.Krzysztofa Pendereckiego

Wykonanie tego wyjątkowego, skomponowanego z okazji obchodów 3000-lecia Jerozolimy dzieła to wielkie wyzwanie artystyczne i organizacyjne – mówi dyrektor Festiwalu Jurek Dybał, na co dzień muzyk słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich.

Siedem Bram Jerozolimy to monumentalny, oparty na starotestamentowych tekstach biblijnych utwór – a właściwie muzyczne widowisko – na 120-osobową, wyposażoną m.in. w dwa gigantyczne, stworzone przez kompozytora tubafony orkiestrę, 90-osobowy chór, solistów i recytatora. Kompozycję – obok szeregu znakomitych śpiewaków i recytatora (Hossa, Sikora, Lubańska, Zdunikowski, Nowacki, Holland) – wykonają w Zabrzu Sinfonietta Cracovia oraz Chór Filharmonii Krakowskiej – dodaje Dybał, którego będzie można usłyszeć w duecie z gwiazdą światowej wiolinistyki, Dmitrym Sitkovetskym, w trakcie utrzymanego w zgoła innym charakterze koncertu inauguracyjnego.

23 września w unikatowej sali koncertowej kopalni Guido – 320 metrów pod ziemią – ten wybitny skrzypek obok utworów Pendereckiego zaprezentuje wraz ze swoim Sitkovetsky Trio legendarną już aranżację prawdziwego przeboju muzyki barokowej – nastrojowych Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha.

W sobotę, w Zabrzu rusza jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń tego roku w Polsce!

Festiwal zawsze prezentował muzykę korzystając z nowatorskich, interdyscyplinarnych i multimedialnych rozwiązań. W tym roku kontynuować te tradycje będzie wiedeńska artystka Irina Titova, której widowiskowe, piaskowe animacje biją rekordy popularności w stolicy muzyki. Performerka specjalnie na ten koncert przygotowała piaskową interpretację arcydzieła Bacha.

Z kolei wielki przyjaciel i muzyczny powiernik Krzysztofa Pendereckiego, wybitny fiński wiolonczelista Arto Noras, 28 września zaprezentuje śląskiej publiczności dedykowaną mu przez polskiego kompozytora Suitę na wiolonczelę solo oraz I Koncert wiolonczelowy Camille’a Saint-Saënsa z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej, która dodatkowo wykona w swojej siedzibie Uwerturę uroczystą Dymitra Szostakowicza oraz Entratę Patrona Festiwalu. Podziemnym wykonaniem tego utworu – które odbyło się w Kopalni Guido w obecności kompozytora – rozpoczęła się pięć lat temu historia Międzynarodowego Festiwalu im Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320.

Tegorocznym wydarzeniom festiwalowym towarzyszyć będzie wystawa Festiwal na piątkę – fotograficzna retrospekcja minionych edycji, dzięki której widzowie będą mogli zajrzeć za kulisy dotychczasowych wydarzeń Festiwalu i przypomnieć sobie jego najbardziej wyjątkowe momenty.(źr: UM Zabrze)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close