AlarmRegionWiadomość dnia

73.rocznica Marszu Śmierci. Przemarsz z Oświęcimia do Wodzisławia odbędzie się 21 stycznia

W tym roku przypada 73.rocznica Marszu Śmierci i jak co roku, Wodzisław Śląski włącza się w obchody, upamiętniającego tragiczną tułaczkę dziesiątek tysięcy więźniów obozu oświęcimskiego z 1945 roku.


Uroczystości związane z tym wydarzeniem trwać będą dwa dni. W czwartek, 18 stycznia, miejskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 mszą świętą w intencji mieszkańców Ziemi Wodzisławskiej poległych w obozach zagłady podczas II wojny światowej i w czasach stalinowskich w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie delegacje złożą kwiaty przy zbiorowym grobie 43 więźniów KL Auschwitz-Birkenau zamordowanych w styczniu 1945 roku przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Z kolei z myślą o młodzieży szkolnej w Wodzisławskim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu „Kinderlager Pogrzebin” (reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski) z udziałem reżysera.

21 stycznia, w niedzielne popołudnie, Jan Stolarz z piechurami zakończy symboliczny przemarsz z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, składając kwiaty i zapalając znicze przy tablicy upamiętniającej marsz na dworcu PKP. Towarzyszyć im będzie prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Wydarzenie dla miasta Wodzisławia Śląskiego organizuje Wodzisławskie Centrum Kultury.

W styczniu 1945 roku z obozu KL Auschwitz w wyniszczającą, 63-kilometrową wędrówkę wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. Dziennie pokonując 20 – 30 kilometrów, 22 stycznia kolumny dotarły do naszego miasta, by w odkrytych, węglowych wagonach odjechać do obozów w głębi III Rzeszy. Mroźna i śnieżna zima, wycieńczenie ciężką pracą w obozie i brutalność hitlerowców stały się przyczyną śmierci blisko 15 tysięcy więźniów. Każde odstępstwo od kolumny karane było natychmiastową egzekucją. Na samej trasie marszu zliczono około 600 porzuconych ciał.

 

(źródło: Wodzisławskie Centrum Kultury)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close