RegionZdrowie

9 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na licówki na zęby [ILE KOSZTUJĄ LICÓWKI?]

Jak uzyskać diametralną metamorfozę uśmiechu? Najlepszym wyborem mogą okazać się licówki, które założone na zęby szybko i na długo rozwiązują kompleks nieidealnych zębów. Co warto wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz?

 

Trująca kiełbasa! Gdzie? I dlaczego policjanci zamieniają się w youtuberów! TOP 5 Silesia Flesz

1. Licówki nie są koniecznością, ale opcją

Licówki są jedną z wielu metod, które proponuje stomatologia estetyczna na poprawę estetyki uśmiechu. Te cienkie płatki, najczęściej z porcelany, mocowane na zewnętrznej stronie przednich zębów, które stają się ich integralną częścią, mogą całkowicie odmienić nasz wygląd. Choć nie są niezbędne dla zdrowia jamy ustnej, to dla pacjenta, który ma kompleksy z powodu brzydkiego uśmiechu, mogą być ratunkiem.

Licówki to szybki sposób na rozwiązanie wielu problemów kosmetycznych uzębienia. Niektórzy pacjenci decydują się na nie, by zamaskować trudne przebarwienia i uzyskać wymarzoną biel uśmiechu, inni chcą skorygować asymetrie kształtu, jeszcze inni zlikwidować przerwę między zębami np. diastemę przy jedynkach, a także odbudować złamany ząb – mówi lek. stom. Waldemar Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

2. Jeden uśmiech nie pasuje do wszystkich

Każdy z nas posiada unikalny uśmiech i kształt zębów, który powinien wyrażać naszą osobowość. Dlatego eksperci przypominają, że nawet jeśli podoba nam się uśmiech znanej modelki czy aktorki, to nie znaczy, że z podobnym nam również będzie do twarzy. Stomatolog podczas wizyty konsultacyjnej zawsze stara się doradzić, jaki odcień i kształt licówek będzie odpowiedni do naszych rysów,  tak byśmy nie wyglądali komicznie ze zbyt dużymi licówkami lub nienaturalnie z rażącą bielą ich odcienia.

Do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie. Najpierw dyskutujemy z pacjentem o jego oczekiwaniach, następnie staramy się je zrealizować, nie zapominając przy tym o harmonii rysów i funkcjonalności zgryzu. Przykładowo, przy wąskich ustach duże lub zbyt długie licówki o ostrych krawędziach nie będą wyglądać dobrze i na odwrót – przy pełnych ustach dobrze jest zachować odpowiednie proporcje – wyjaśnia ekspert.

3. Nie musisz zakładać licówek na wszystkie zęby

Licówki założyć można na wszystkie zęby lub tylko na te, które wymagają jakiejś korekty: odcienia, kształtu, wielkości, długości. Po urazie mechanicznym, w którym ukruszy się lub poszarzeje ząb, wystarczy pojedyncza licówka. Nasza decyzja powinna być podyktowana budżetem i potrzebami.

Najczęściej licówki stosujemy do skorygowania niedoskonałości w tzw. strefie estetycznej górnego lub dolnego łuku zębowego, czyli najczęściej od „jedynki” do „piątki”, które są najbardziej widoczne. Wówczas dopasowujemy je do reszty zębów, by zachować spójny efekt – mówi dr Stachowicz.

4. Nie szalej z odcieniem

Wiele osób zakłada, że im bielszy odcień zębów, tym lepiej. Ile w tym prawdy? Kolor zębów to efekt wielu czynników, np. nasycenia barwy zębiny czy przezierności szkliwa. To w dużej mierze geny decydują, o naszym indywidualnym odcieniu zębiny. Z natury zęby będą więc albo bardziej żółtawe, albo szarawo-białe. Licówki możemy dobrać odcieniem – stomatolog podpowie, jaki będzie pasował do reszty zębów, a nawet naszej karnacji. Obawiasz się, jak będziesz w nich wyglądać? W gabinecie stomatolog założy tzw. tymczasowe licówki, czyli wstępne uzupełnienie, które można nosić przez kilka do kilkunastu dni. W tym czasie pacjent ma czas, aby ocenić czy przewidywany efekt pracy jest taki, jak sobie wyobrażał. Na tym etapie można jeszcze zgłosić swoje uwagi i skorygować wygląd licówek.

5. Nie poświęcisz swoich zębów

Gdy pacjent zatwierdzi wygląd licówek, przed założeniem ostatecznego uzupełnienia niezbędne jest przygotowanie zębów. Zęby pod licówki w znieczuleniu miejscowym (nie ma bólu) i z użyciem mikroskopu są odpowiednio preparowane, to znaczy stomatolog delikatnie je szlifuje i nadaje im odpowiednią grubość. Takie działanie redukuje ryzyko odłamania lub utraty licówki.

Pacjent nie musi się obawiać, że zostanie pozbawiony większości zęba, ponieważ ingerencja w tkanki twarde zęba jest minimalna, co może być bardziej korzystną alternatywą dla koron protetycznych, które wymagają spiłowania zębów. Licówka ma 0,3-0,8 mm, więc jest cieńsza niż paznokieć. Dlatego w większości przypadków wystarczy odjąć 0,5 mm zęba, by móc zamocować uzupełnienie – uspokaja stomatolog.

6. Możesz wybrać materiał

W zależności od oczekiwanego efektu i budżetu możemy wybierać spośród licówek wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Stomatolog pomoże nam wybrać te odpowiednie dla nas.

porcelanowe, najpopularniejszy typ, wykonane z porcelany, która zapewnia pracom stomatologicznym optymalny kolor dzięki właściwości translucencji, co przekłada się na przejrzystość i połysk najbardziej zbliżony do naturalnych zębów. Takie licówki są również wytrzymałe i trwałe (ok. 10-20 lat, dzięki bardzo dobremu łączeniu z tkankami zębów), a do tego odporne na powstawanie przebarwień.  Koszt: 900-2500 zł.

pełnoceramiczne, w przeciwieństwie np. do licówek z porcelany nie ma w nich domieszki metalu. Są nie do odróżnienia od naturalnych zębów, więc Jeśli zależy nam na wysokiej estetyce i funkcjonalności, to będą najkorzystniejszym wyborem. Koszt: 1000-3000 zł.

kompozytowe, stanowią tańszą alternatywę do np. licówek pełnoceramicznych. Ich wadą jest  jednolity kolor, więc mogą wyglądać mało naturalnie, przebarwiać się i szybko żółknąć. Nie są również tak trwałe (5-10 lat) jak te wykonane z ceramiki. Ich zalety to z kolei szybki czas wykonania, stosunkowo niska cena oraz wysoka odporność na urazy mechaniczne. Koszt: 150-900 zł.

akrylowe, grubsze i cięższe, więc pod kątem estetyki i naturalności nie są najkorzystniejszym wyborem. Mniej trwałe (do 2 lat) od np. pełnoceramicznych, dlatego stosowane są najczęściej jako uzupełnienie tymczasowe przed założeniem licówki porcelanowej. Koszt: 60-300 zł.

7. Istnieją przeciwwskazania

Jak przy każdym zabiegu stomatologicznym, tu również istnieją ograniczenia co do założenia licówek. Przeciwwskazaniem może być m.in. bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, choroby dziąseł, duża skłonność do próchnicy czy zły stan zębów, np. niedostateczna ilość szkliwa u pacjenta, będąca następstwem m.in. złych nawyków, bulimii lub uwarunkowanych genetycznie chorób szkliwa zębów. Założenie licówek wykluczają również zbyt krótkie zęby, zła lub niewystarczająca higiena jamy ustnej.

8. Są trwałe, ale musisz o nie dbać

Licówki są trwałe, szczególnie porcelanowe lub pełnoceramiczne, ale nie wieczne. Mogą wymagać wymiany na nowe po 10-20 latach (w zależności od materiału, z którego są wykonane oraz naszych nawyków). Należy też pamiętać o tym, że licówki, podobnie jak korony czy wypełnienia, nie podlegają wybielaniu. Jeśli więc planujemy taki zabieg, to licówki będzie trzeba wymienić na nowe – pasujące odcieniem do reszty zębów. Warto wiedzieć, że nawet złe nawyki, np. obgryzanie paznokci czy gryzienie twardych przedmiotów jak lód, ołówki czy kości, może je obciążyć i uszkodzić. Powinniśmy również uważać podczas uprawiania sportów kontaktowych na potencjalne urazy zębów.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

17 thoughts on “9 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na licówki na zęby [ILE KOSZTUJĄ LICÓWKI?]”

 1. Już od dłuższego czasu zastanawiam się nad licówkami, dobre zrobione wyglądają pięknie, natomiast łatwo zepsuć pracę..Mam obawy o efekt końcowy. Szkoda, że nie można finału przewidzieć .

 2. Witajcie,

  Jestem Waszym doradcą online. Pojawiłam się na tym forum w ramach kampanii informacyjnej Dental Fraternity. Chciałabym odpowiedzieć na wszelkie pytania, związane z metamorfozą uśmiechów.

  Chętnie porozmawiam o implantach stomatologicznych, a w szczególności z implantach zygomatycznych, które są ratunkiem dla wszystkich, którzy myślą, że są skazani na protezy. Drodzy – jest na to rozwiązanie! Zapraszam do dyskusji w tym oraz pokrewnych wątkach.

  Jestem do Waszej dyspozycji.

  Anna

 3. @DoradcaDentalFraternity na czym polegają implanty zygomatyczne? Czym różnią się od zwykłych implantów?
  @Alina czasami jest możliwość nawet pochodzenia w takim modelu. Wtedy zobaczysz, czy Ci pasuje takie rozwiązanie czy też nie 😀

  1. aaaa nie rozumiem, pochodzenia w modelu? Mam mały brak po wypadku i bardzo chciałabym to naprawić, szukam metody nowoczesnej i dobrej
   @Doradca, to super pomysł ,że istniejesz! można się Ciebie w łatwy sposob wypytać o wszystko niż męczyć kogoś w klinice

   1. @Karola lekarze robią mockup, to taka jakby atrapa Twojego końcowego uśmiechu. Chodzisz w tym trochę i przy następnej wizycie mówisz lekarzowi co chciałabyś jeszcze zmienić. Jeśli wszystko będzie ok to lekarz robi Ci końcową pracę.

  2. tak, są to bardzo dobre metody. Już poczytałam o tym. Zawsze można też komputerowo zobaczyć wizualizacje

   @Doradca, znam! korzystałam z usług wstawiania implantu po wypadku. Mam dobre wspomnienia z zabiegu

 4. Witaj Daga
  Implanty zygomatyczne są wszczepami, które są stosowane u pacjentów z całkowitym bezzębiem lub w sytuacji gdzie nie ma możliwości wstawienia implantu standardowego.
  Zgadza się 🙂 Tzw. mock up, dzięki któremu pacjent może określić komfort jak i zadowolenie z przyszłego, nowego uśmiechu.

  Witaj Alina
  Nie masz się czego obawiać. Dzisiejsza stomatologia pozwala nam na cyfrowe zaprojektowanie uśmiechu, bądź stworzenie makiety (przymierzenie nowych zębów). Dzięki takim rozwiązaniom na pewno pacjent nie będzie rozczarowany swoim efektem końcowym 🙂

  Anna

  1. A jak taka makieta wygląda? Jest to wizualizacja komputerowa czy coś co nakładane jest na zęby? No i czy taki mock up jest dodatkowo płatny? Czy to wchodzi w koszta robienia licówek ?

  2. @DoradcaDentalfFraternity czy takie implanty są trwalsze od tych zwykłych? I czy różnią się wyglądem?
   @DoradcaDentalFraternity jak należy dbać o licówki?

 5. @Doradca ale taki cyfrowy obraz przecież może przekłamać rzeczywisty wygląd zębów po zabiegu… i co w takiej sytuacji? Zabieg można jakoś poprawić?
  @Daga a te implanty to chyba nie jest twój pomysł na nowy uśmiech ? 😀

  1. @karsana są takie technologie wizualizacji, że nie powinno być żadnych przekłamań. Oddajemy się w ręce specjalistów więc nie powinno być problemu 😀
   @Karsana Jeżeli ktoś może sobie pozwolić na taki nowy uśmiech to ciekawa opcja. Mocniejsze zęby od naszych i bez wad.

   1. @zero ciekawa jestem jakie są koszta, i ogólnie ile trzeba minimalnie wydać, żeby efekt był zadowalający. Mam nadzieję, że specjaliści faktycznie nimi są, bo takich licówek, nie da się zdjąć, nie?

    1. hmmm…raczej nie. Takie zęby są już opiłowane do rozmiaru zapałki 😀 Pewnie nie kosztuje to mało, ale dla takiego pięknego uśmiechu warto 🙂

     1. @Alina Efekt zależy od naszej kieszeni, a myśląc ile wydac minimalnie aby efekt był wow to lepiej poczekać na lepszy moment. na zdrowiu się nie oszczędza.
      @delfineq prawda to, zęby są opiłowane. ja jestem ciekaw ile takie licówki się trzymaja na dobrą sprawę.

 6. Witaj Karola
  Rozumiem, że zależy Ci na wstawieniu implantu tak ? Musisz dowiedzieć się czy jest możliwość wstawienia standardowego implantu, jeżeli nie będzie to należy wstawić implant zygomatyczny.
  Taka moja rola 🙂 Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie implantów, licówek czy innych zabiegów związanych z uzębieniem to postaram się chętnie na nie odpowiedzieć.

  Anna

 7. Witaj Karsana
  Oprócz same wizualizacji cyfrowej jest tworzony tza. mock up jest to makieta nowych zębów, którą pacjent może nosić przez kilka dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent może przymierzyć swój nowy uśmiech i w odpowiednim czasie poinformować o jakiś poprawkach.
  Implanty to też dobry pomysł na nowy uśmiech. Na pewno są bardziej komfortowe i mniej krępujące niż protezy. Wszystko zależy od preferencji pacjenta 🙂

  Anna

 8. Witaj zero
  Leczenie tego typu, niejednokrotnie wymaga zaangażowania lekarzy różnych specjalizacji – chirurgów, ortodontów, czy protetyków. Pozwala to jednak na osiągnięcie idealnego i zadowalającego pacjenta efektu.
  Jeżeli jest taka konieczność to należy wykonać taki zabieg. W końcu każdy chce mieć piękny uśmiech i posiadać wszystkie zęby. To nasza wizytówka 🙂

  Anna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close