Kategorie

Abp Wiktor Skworc na Pielgrzymce do Piekar Śląskich: Naszym darem na nowe stulecie niepodległości powinna być odpowiedzialność

W niedzielę, 27 maja odbyła się pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich. Na piekarskim wzgórzu tradycyjnie na rozpoczęcie piekarskiej pielgrzymki zabrał głosu metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

 

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił się z orędziem społecznym do uczestników pielgrzymki do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mówiąc o setnej rocznicy niepodległości Polski podkreślał, że darem na kolejne stulecie ma być odpowiedzialność.

Abp Skworc zauważył, że odpowiedzialność w pierwszym rzędzie wyraża się przez trzeźwość. – Osiemset tysięcy alkoholików i trzy miliony ludzi szkodliwie pijących sieje spustoszenie zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży – przytaczał zatrważające statystyki. Jak podkreślił w wyniku dorastania wielu młodych w rodzinach „gdzie pijaństwo, przemoc, rozpad więzi, brak miłości, osamotnienie są codziennością, wchodzi w dorosłe życie jako osoby poranione i niedojrzałe emocjonalnie.

Hierarcha apelował o przeciwstawianie się zjawisku alkoholizmu. – Pomocą w tym duchowym i moralnym odnawianiu się Ojczyzny może być Narodowy Program Trzeźwości, który powinien być wezwaniem dla każdego człowieka wierzącego w Boga – mówił. W tym kontekście przywołał też postaci śląskich kapłanów, którzy rozwijali ruchy abstynenckie na Górnym Śląsku. Wymienił ks. Alojzego Ficka oraz Czcigodnego Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę Krucjaty Trzeźwości.

Powiązane artykuły

Z piekarskiego wzgórza abp Skworc apelował także o codzienną kulturę życie zwłaszcza opartą na kulturze języka. – Potrzeba świadectwa języka wolnego od przekleństw i wulgaryzmów. Potrzeba języka politycznego i społecznego wolnego od jątrzenie i kłamstwa. Potrzeba Internetu wolnego od hejtu, który jest nie tylko wyrazem zdziczenia naszego życia społecznego, ale także grzechem, i to najpoważniejszym, bo przeciw miłości bliźniego – powiedział. – Czystość języka jest fundamentalna dla naszego życia, tak, jak czystość powietrza. To ważny element tego, co papież Franciszek nazywa „ekologią ludzką” – kontynuował myśl.

Metropolita katowicki odniósł się także do wydarzeń, które będą miały miejsce w najbliższej przyszłości w regionie. Nawiązując do grudniowego szczytu klimatycznego organizowanego w Katowicach poruszył temat zanieczyszczenia środowiska. – Spośród 50 miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej, aż 36 znajduje się w Polsce! – zauważył. Zachęcając do tego, aby do problemu zanieczyszczenia podejść odpowiedzialnie podkreślił, że „nie wolno narażać środowiska naturalnego oraz zdrowia i życia ludzi kierując się jedynie kalkulacją ekonomiczną czy krótkowzroczną polityką przedwyborczą”.

Abp Skworc zaapelował także do Ministerstwa Energii o przyspieszenie prac nad projektami i rozporządzeniami dotyczącymi m.in. wymagań jakościowych dla paliw stałych. – Za niedługo – w grudniu – szczyt klimatyczny w Katowicach, gdzie mogą wybrzmieć postulaty o dekarbonizacji (od-węglowieniu) źródeł energii. Tymczasem wiemy, że węgiel odpowiedniej jakości energetycznej i odpowiednio spalany, jest źródłem czystej energii – tłumaczył hierarcha.

Zebranym pielgrzymom podziękował także za zaangażowanie w sprawę ograniczenia handlu w niedzielę. – Stało się tak również dzięki wam – dzięki solidarności z „Solidarnością” wyrażonej zbieraniem podpisów. I tym ciągłym wołaniem – tu u Matki Bożej Piekarskiej – o niedzielę Bożą i naszą. Bogu i ludziom niech będą dzięki! – mówił.

Podkreślił także, że dzięki wprowadzonym zmianom „setki tysięcy zatrudnionych, zwłaszcza kobiet, nie muszą w niedzielę pracować – mogą odpoczywać i być dla rodziny”. – Uczymy się na nowo świętować i być dla siebie – dodał.

W czasie przemówienia abp Skworc podniósł także kwestie kilku innych przestrzeni życia społecznego. Zauważył, że konieczne jest umożliwienie łatwiejszego komunikowania się obywateli. – Chodzi o poszanowanie naszego czasu trwonionego bezproduktywnie w kolejkach przy autostradowych bramkach. Aż dziw bierze, że nowoczesne państwo nie jest w stanie rozwiązać tego problemu – powiedział.

Zwrócił także uwagę na fakt, że „bramki na autostradach nie tylko umacniają mentalność Polski dzielnicowej, dzielą kraj na strefy wpływów i interesów, ale to kwestia podstawowych praw człowieka i szacunku dla obywatela i jego czasu”.

Równocześnie hierarcha podziękował za dotychczasowe rządowe programy socjalne. – Wnoszą [one] w relacje społeczne więcej sprawiedliwości, „nierówności dochodowe” znacząco spadły – zauważył. Wśród podjętych inicjatyw wymienił „500+”, „75+”, Kartę Dużej Rodziny czy „mieszkanie+”. Przypomniał jednocześnie, że należy także zwrócić uwagę na tych, którzy mieszkają w fatalnych warunkach, w zdegradowanych dzielnicach miast poprzemysłowych. – Tam często konieczne są rzeczy podstawowe: program „łazienka+” a nawet program „kuchnia+” – apelował.

Abp Skworc odniósł się także do faktu, że pielgrzymka piekarska przypada w dniu, w którym Kościoł w sposób szczególny czci tajemnicę Trójcy Przenajświętszej. – Jest tylko jeden Bóg, Ojciec wszechmogący, od którego wszystko pochodzi; i Jego jedyny Syn, Pan nasz Jezus Chrystus, dla którego jest wszystko; i jeden Duch Święty, w którym wszystko istnieje: jedna i niepodzielna Trójca Święta – mówił.

W tym kontekście zauważył, że „całe nasze życie osobiste pełne nieraz trudnych wyborów i dezycji, życie rodzinne wypełnione miłością i ofiarą, także zaangażowanie społeczne w duchu służby i odpowiedzialności tylko w tej perspektywie – w perspektywie Boga – mają znaczenie doczesne i pożytek wieczny”.

Odnosząc się do przeżywanej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspomniał o postaci Wojciecha Korfantego. – Mamy nadzieję, że w setną rocznicę tego wydarzenia w Warszawie odsłonięty zostanie jego pomnik, wyrażający wdzięczność Ojczyzny dla wielkiego patrioty, a tym samym także dla całego Górnego Śląska. Chcemy też, aby wtedy otwarte zostało w podziemiach katedry miejsce, w którym symbolicznie i godnie upamiętnieni zostaną wybitni synowie i córki górnośląskiej ojcowizny – mówił.

Przemówienie piekarskie jest ważnym elementem pielgrzymki stanowej – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. To właśnie z piekarskiego wzgórza ma miejsce apel metropolity katowickiego w którym porusza ważne sprawy życia społecznego oraz lokalnego Kościoła. Z „piekarskiej ambony społecznej” każdorazowo ordynariusze diecezji konfrontują rzeczywistość życia publicznego z Katolicką Nauką Społeczną opartą na prawdach ewangelicznych.

Pełny tekst przemówienia podczas pilegrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button