RegionWiadomość dnia

Abp Wiktor Skworc na Pielgrzymce do Piekar Śląskich: Naszym darem na nowe stulecie niepodległości powinna być odpowiedzialność

W niedzielę, 27 maja odbyła się pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich. Na piekarskim wzgórzu tradycyjnie na rozpoczęcie piekarskiej pielgrzymki zabrał głosu metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

 

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił się z orędziem społecznym do uczestników pielgrzymki do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mówiąc o setnej rocznicy niepodległości Polski podkreślał, że darem na kolejne stulecie ma być odpowiedzialność.

Abp Skworc zauważył, że odpowiedzialność w pierwszym rzędzie wyraża się przez trzeźwość. – Osiemset tysięcy alkoholików i trzy miliony ludzi szkodliwie pijących sieje spustoszenie zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży – przytaczał zatrważające statystyki. Jak podkreślił w wyniku dorastania wielu młodych w rodzinach „gdzie pijaństwo, przemoc, rozpad więzi, brak miłości, osamotnienie są codziennością, wchodzi w dorosłe życie jako osoby poranione i niedojrzałe emocjonalnie.

Hierarcha apelował o przeciwstawianie się zjawisku alkoholizmu. – Pomocą w tym duchowym i moralnym odnawianiu się Ojczyzny może być Narodowy Program Trzeźwości, który powinien być wezwaniem dla każdego człowieka wierzącego w Boga – mówił. W tym kontekście przywołał też postaci śląskich kapłanów, którzy rozwijali ruchy abstynenckie na Górnym Śląsku. Wymienił ks. Alojzego Ficka oraz Czcigodnego Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę Krucjaty Trzeźwości.

Z piekarskiego wzgórza abp Skworc apelował także o codzienną kulturę życie zwłaszcza opartą na kulturze języka. – Potrzeba świadectwa języka wolnego od przekleństw i wulgaryzmów. Potrzeba języka politycznego i społecznego wolnego od jątrzenie i kłamstwa. Potrzeba Internetu wolnego od hejtu, który jest nie tylko wyrazem zdziczenia naszego życia społecznego, ale także grzechem, i to najpoważniejszym, bo przeciw miłości bliźniego – powiedział. – Czystość języka jest fundamentalna dla naszego życia, tak, jak czystość powietrza. To ważny element tego, co papież Franciszek nazywa „ekologią ludzką” – kontynuował myśl.

Metropolita katowicki odniósł się także do wydarzeń, które będą miały miejsce w najbliższej przyszłości w regionie. Nawiązując do grudniowego szczytu klimatycznego organizowanego w Katowicach poruszył temat zanieczyszczenia środowiska. – Spośród 50 miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej, aż 36 znajduje się w Polsce! – zauważył. Zachęcając do tego, aby do problemu zanieczyszczenia podejść odpowiedzialnie podkreślił, że „nie wolno narażać środowiska naturalnego oraz zdrowia i życia ludzi kierując się jedynie kalkulacją ekonomiczną czy krótkowzroczną polityką przedwyborczą”.

Abp Skworc zaapelował także do Ministerstwa Energii o przyspieszenie prac nad projektami i rozporządzeniami dotyczącymi m.in. wymagań jakościowych dla paliw stałych. – Za niedługo – w grudniu – szczyt klimatyczny w Katowicach, gdzie mogą wybrzmieć postulaty o dekarbonizacji (od-węglowieniu) źródeł energii. Tymczasem wiemy, że węgiel odpowiedniej jakości energetycznej i odpowiednio spalany, jest źródłem czystej energii – tłumaczył hierarcha.

Zebranym pielgrzymom podziękował także za zaangażowanie w sprawę ograniczenia handlu w niedzielę. – Stało się tak również dzięki wam – dzięki solidarności z „Solidarnością” wyrażonej zbieraniem podpisów. I tym ciągłym wołaniem – tu u Matki Bożej Piekarskiej – o niedzielę Bożą i naszą. Bogu i ludziom niech będą dzięki! – mówił.

Podkreślił także, że dzięki wprowadzonym zmianom „setki tysięcy zatrudnionych, zwłaszcza kobiet, nie muszą w niedzielę pracować – mogą odpoczywać i być dla rodziny”. – Uczymy się na nowo świętować i być dla siebie – dodał.

W czasie przemówienia abp Skworc podniósł także kwestie kilku innych przestrzeni życia społecznego. Zauważył, że konieczne jest umożliwienie łatwiejszego komunikowania się obywateli. – Chodzi o poszanowanie naszego czasu trwonionego bezproduktywnie w kolejkach przy autostradowych bramkach. Aż dziw bierze, że nowoczesne państwo nie jest w stanie rozwiązać tego problemu – powiedział.

Zwrócił także uwagę na fakt, że „bramki na autostradach nie tylko umacniają mentalność Polski dzielnicowej, dzielą kraj na strefy wpływów i interesów, ale to kwestia podstawowych praw człowieka i szacunku dla obywatela i jego czasu”.

Równocześnie hierarcha podziękował za dotychczasowe rządowe programy socjalne. – Wnoszą [one] w relacje społeczne więcej sprawiedliwości, „nierówności dochodowe” znacząco spadły – zauważył. Wśród podjętych inicjatyw wymienił „500+”, „75+”, Kartę Dużej Rodziny czy „mieszkanie+”. Przypomniał jednocześnie, że należy także zwrócić uwagę na tych, którzy mieszkają w fatalnych warunkach, w zdegradowanych dzielnicach miast poprzemysłowych. – Tam często konieczne są rzeczy podstawowe: program „łazienka+” a nawet program „kuchnia+” – apelował.

Abp Skworc odniósł się także do faktu, że pielgrzymka piekarska przypada w dniu, w którym Kościoł w sposób szczególny czci tajemnicę Trójcy Przenajświętszej. – Jest tylko jeden Bóg, Ojciec wszechmogący, od którego wszystko pochodzi; i Jego jedyny Syn, Pan nasz Jezus Chrystus, dla którego jest wszystko; i jeden Duch Święty, w którym wszystko istnieje: jedna i niepodzielna Trójca Święta – mówił.

W tym kontekście zauważył, że „całe nasze życie osobiste pełne nieraz trudnych wyborów i dezycji, życie rodzinne wypełnione miłością i ofiarą, także zaangażowanie społeczne w duchu służby i odpowiedzialności tylko w tej perspektywie – w perspektywie Boga – mają znaczenie doczesne i pożytek wieczny”.

Odnosząc się do przeżywanej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspomniał o postaci Wojciecha Korfantego. – Mamy nadzieję, że w setną rocznicę tego wydarzenia w Warszawie odsłonięty zostanie jego pomnik, wyrażający wdzięczność Ojczyzny dla wielkiego patrioty, a tym samym także dla całego Górnego Śląska. Chcemy też, aby wtedy otwarte zostało w podziemiach katedry miejsce, w którym symbolicznie i godnie upamiętnieni zostaną wybitni synowie i córki górnośląskiej ojcowizny – mówił.

Przemówienie piekarskie jest ważnym elementem pielgrzymki stanowej – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. To właśnie z piekarskiego wzgórza ma miejsce apel metropolity katowickiego w którym porusza ważne sprawy życia społecznego oraz lokalnego Kościoła. Z „piekarskiej ambony społecznej” każdorazowo ordynariusze diecezji konfrontują rzeczywistość życia publicznego z Katolicką Nauką Społeczną opartą na prawdach ewangelicznych.

Pełny tekst przemówienia podczas pilegrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich znajdziecie TUTAJ

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close