AlarmRegionWiadomość dnia

Alarmy przeciwpowodziowe w powiecie raciborskim i wodzisławskim! Wszystko pływa!

Kompletny armagedon po burzach i nawałnicach, jakie przeszły nad południową częścią województwa śląskiego! Zalane ulice, paraliż komunikacyjny, zalane posesje, straż pożarna walcząca z wodą. Powiaty raciborski oraz wodzisławski wprowadziły alarmy przeciwpowodziowe!

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Żywioł zaatakował nagle – chociaż nie bez uprzedzenia, bo od środy utrzymują się ostrzeżenia przed burzami. Ale takich konsekwencji jak w powiecie raciborskim i wodzisławskim mało kto się spodziewał. Nawałnice, jakie przeszły nad województwem śląskim w krótkim czasie spowodowały kilkaset interwencji straży pożarnej. Głównie to wypompowywanie wody z zalanych ulic, przejazdów, obniżeń terenu i posesji czy piwni. Z każdą godziną liczba zgłoszeń rośnie!

Woda z ulewa i burz zalała wiele ulic w Rydułtowach. Rybniku, Lubomi, Wodzisławiu Śląskim, czy Krzyżanowicach, gdzie główna ulica miasta zamieniła się w prawdziwą, ogromną rzekę!

Kolejne powiaty w woj.śląskim po przejściu nawałnic, którym towarzyszyły obfite opady deszczu wprowadzają alarmy przeciwpowodziowe.

W czwartek, 13 maja Starosta Raciborski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na całym obszarze powiatu raciborskiego. Został on wprowadzony zarządzeniem nr 59/2021 i obowiązuje od godz. 19.00 – informuje starostwo powiatowe w Raciborzu.

Powiat wodzisławski także na swoim terenie wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. –Nad regionem przechodzi ulewa. W wielu częściach powiatu zalane są drogi i posesje. Starosta Leszek Bizoń zdecydował o zwołaniu w trybie pilnym posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – poinformowało wodzisławskie starostwo.

Decyzja zespołu mogła być tylko jedna – tuż przed 21:00 zakończyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które starosta wodzisławski zwołał w trybie pilnym. W związku trudną sytuacją pogodową do Komendy Powiatowej Państwowej Straż Pożarnej w Wodzisławiu Śl. napłynęło dotychczas ponad 500 zgłoszeń, które dotyczą zalanych dróg i posesji. Są one sukcesywnie usuwane. W pierwszej kolejności tam, gdzie istnieje sytuacja zagrożenia dla życia i zdrowia.

Do usuwania zdarzeń zadysponowane zostały wszystkie siły i środki, również spoza powiatu. W terenie działają 42 zastępy, łącznie ponad 200 strażaków z KP PSP i OSP.

Padało już w środę, ale to czwartkowe burze i nawałnice spowodowały, że woda pojawiła się praktycznie wszędzie! Śląska Straż Pożarna już od rana ma pełne ręce roboty – bo rano usuwano jeszcze skutki ulew i burz ze środy. Jak poinformowała Aneta Gołębiowska, rzeczniczka KW PSP w Katowicach, od 7:30 do 20:00 dnia 13.05.2021 r. w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi straż pożarna na terenie województwa śląskiego interweniowała 268 razy, 74 – pow. wodzisławski, 42 – raciborski, 36 rybnicki. Te statystyki szybko się jednak dezaktualizują – do straży pożarnych w całym regionie wciąż napływają nowe zgłoszenia. I to nie tylko z tych dwóch powiatów.

W Tychach ulewa też zalała kilka ulic w tym – jak informuje 112Tychy – Tyskie Służby Ratownicze, ulicę Damrota. Woda zalała też szkolę przy ulicy Szkolnej i posesje w rejonie ulicy Łabędziej. Przy ulicy Wałowej woda z nawałnicy zalała znajdujący się tu magazyn. Woda zalała też ulice Burshego i Hlonda w Tychach – tam także utrudnienia w ruchu.

 

To może być dla mieszkańców Śląska i dla służb bardzo długa i pełna pracy noc. Jak zapowiadają synoptycy – gwałtowne burze mogą się otrzymywać także dzisiaj w nocy. –Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie 40 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad – informuje IMGW

 

autor: Wojciech Żegolewski
źródło: Powiat Raciborski, Powiat Wodzisławski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W Rybniku nie będzie miał kto leczyć? Lekarze z WSS nr 3 biją na alarm

Rybnik: Brawurowa akcja złodziei! Włamali się do marketu przez dziurę w ścianie! [WIDEO]

Tragiczny początek sezonu motocyklowego na śląskich drogach

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close