AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Ale mieli rozmach! Przestępcy drukowali opakowania do lewych fajek i banderole na masową skalę! [ZDJĘCIA]

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Łodzi zlikwidowali drukarnię, w której produkowano na wielką skalę opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek papierosów. Proceder wprowadzania do obrotu towarów akcyzowych w tym również papierosów to nie tylko sama działalność związana z ich dystrybucją, ale także inne przedsięwzięcia prowadzone na rzecz takiej przestępczości. Policjanci zwalczający na co dzień przestępstwa gospodarcze uzyskali informację, że w rejonie ulicy Szczecińskiej w Łodzi odbywa się produkcja opakowań do papierosów. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że w jednej z drukarni powstają kartony z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek papierosów. Trafiają one następnie do nielegalnych fabryk na terenie województwa łódzkiego i w pozostałe rejony Polski, gdzie wyrabia się papierosy trafiające na czarny rynek.

 

 

Funkcjonariusze pojawili się pod drzwiami wytypowanej drukarni. Na terenie firmy w czasie procesu produkcyjnego zatrzymano czterech mężczyzn w wieku od 31 do 54 lat. Kompletnie zaskoczeni pracownicy nie stawiali oporu. W drukarni policjanci zabezpieczyli 6 maszyn w tym dwie drukarki, 3 gilotyny i klejarkę do kartonów. Poza tym w hali znajdowały się dwie palety z 48 tysiącami gotowych arkuszy dużych paczek z nadrukowanymi już nazwami papierosów. Funkcjonariusze zabezpieczyli również palety z kilkunastoma tysiącami zadrukowanych opakowań „małych” paczek, ponad 5 kg banderol wolnocłowych (łącznie kilkadziesiąt tysięcy sztuk), a także 180 matryc do nanoszenia grafik offsetowych i 8 wałków aluminiowych z matrycami do wyrobu ustników.

 

Przedstawiciel jednej ze spółek, której znaki podrabiano, wstępnie oszacował straty na co najmniej 600 tysięcy złotych. Nie jest to jednak koniec ich szacowania, gdyż szkody wycenić muszą jeszcze przedstawiciele innych marek. Teraz zgromadzony w sprawie materiał dowodowy trafił do prokuratury. Niewykluczone, że zatrzymane osoby w najbliższym czasie usłyszą zarzuty. Za naruszenie prawa własności przemysłowej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close